Moskva 9. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Syrian Civil Defense White Helmets)
 
Hrozba provokácie s použitím chemických zbraní, ktorú by neskôr mohol Washington použiť ako zámienku pre útok na Sýriu, aj naďalej trvá. V rozhovore pre Sputnik to oznámil zástupca ruského ministra zahraničia Sergej Veršinin

Ilustračné foto

“Zastávame veľmi jasné stanovisko, pokiaľ ide o možné provokácie, ktoré sú namierené na to, aby mohla byť vláda Sýria obvinená z použitia chemických zbraní. Aj tento náš postoj má svoju históriu. Posledné mesiace, predovšetkým v súvislosti s intenzívnou informačnou kampaňou ohľadom Idlibu, ktorá bola v mnohých prípadoch namierená proti Sýrii a Rusku, sme všetkých varovali pred tým, že sú tieto provokácie možné. Dostala sa k nám totiž informácia, že takéto provokácie možné sú. Dodnes si myslím, že táto hrozba nezmizla, preto by sme mali byť veľmi pozorní, čo sa týka akcií, ktoré by mohli spôsobiť kolaps udalostí,” uviedol Veršinin.
“Považujeme za neprijateľné, aby takéto provokácie a ich využívanie slúžili na to, aby bol vyvolaný agresívny útok podobný tomu, ku ktorému došlo v apríli,” dodal námestník.
Už v auguste tlačový hovorca ruského ministerstva obrany a generálmajor Igor Konašenkov prehovoril o tom, že sa ozbrojenci pripravujú na nové provokácie, ktoré majú byť inscenáciou chemického útoku. Neskôr ruské Centrum pre zmierenie bojujúcich strán oznámilo, že teroristi v Sýrii majú naozaj v pláne použiť toxické látky na báze chlóru, aby potom následne mohla byť vina pripísaná vládnej armáde. Ozbrojenci dodali dve nádoby s toxickou látkou na báze chlóru do mesta Džisr aš-Suguru, aby mohli túto provokáciu natočiť a potom všetky zábery odovzdať redakciám televízií, domnieva sa Centrum.
 
Príspevok Ministerstvo zahraničných vecí Ruska: Hrozba provokácie chemickými zbraňami v Sýrii naďalej trvá zobrazený najskôr Hlavné správy.