Slovensko 19. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR –  Jakub Kotian)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí  (MZVaEZ SR) na sociálnej sieti Facebook označilo iniciatívu Transparency International Slovensko (TIS) za klamlivú a zavádzajúcu. Ministerstvo svojím stanoviskom reaguje na najnovšiu internetovú kampaň spojenú s jeho bývalou zamestnankyňou Zuzanou Hlávkovou.

Na snímke Zuzana HlávkováNa snímke Zuzana Hlávková

Najnovšia kampaň organizácie Transparency International Slovensko nesie názov OdpovedzteZuzane.sk. Organizácia na uvedenom portáli iniciatívu zdôvodňuje nasledovne: „Umelé navyšovanie zákaziek, fingovaná súťaž, utajovanie informácií. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dodnes neodpovedal na otázky Zuzany Hlávkovej o reprezentačných aktivitách slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Namiesto vecných odpovedí minister Zuzanu osočuje, zahmlieva a lavíruje. Ide ministrovi Lajčákovi naozaj o dobré meno Slovenska?“

Ministerstvo zahraničných vecí považuje tento krok rozpor so zásadami slušnosti: „Ide o neseriózny a nezodpovedný krok, ktorý je v príkrom rozpore so zásadami slušnosti, ako aj s hodnotami právneho štátu, ku ktorým sa hlási samotná TIS. Navyše prichádza v čase, keď tvrdenia o údajnom predražení niektorých predsedníckych podujatí už z iniciatívy MZVaEZ SR preverujú najvyššie kompetentné kontrolné orgány štátu,“ zverenilo ministerstvo.

„TIS na webstránke „Odpovedzte Zuzane“ uvádza klamlivé, zavádzajúce a manipulatívne tvrdenia, na základe ktorých vyzýva občanov, aby zahlcovali mailové schránky predstaviteľov MZVaEZ SR predpísaným textom, obsahujúcim ničím nepodložené konštrukcie a obvinenia bez akýchkoľvek dôkazov,“ uvádza sa tiež v stanovisku.

Ministerstvo sa zároveň ohradilo voči tvrdeniu, že minister Lajčák Zuzanu osočuje. „Pri všetkých verejných príležitostiach sa o nej osobne vyjadril s rešpektom a pozitívne, na čo boli predstavitelia TIS aj priamo upozornení.“

Cielené zamlčiavanie?

Ministerstvo tiež tvrdí, že „webová stránka cielene a manipulatívne zavádza, keď prelinkovala svoje tvrdenie o sľuboch MZVaEZ SR v súvislosti s rozpočtom SK PRES na dávno neaktuálny novinový článok z apríla, kde minister indikoval možný rozpočet predsedníctva, avšak ešte pred tým, ako jeho výslednú podobu schválila vláda a bola s ním – bez akejkoľvek kritiky či spochybňovania – oboznámená parlamentná opozícia a verejnosť. Mimochodom, aj schválený rozpočet 70 miliónov eur je najnižší spomedzi krajín V4 a vo výslednej bilancii sa ešte ušetrí zhruba 11 miliónov, čo TIS vie, ale cielene zamlčiava.”

Reakcia MZVaEZ SR na klamlivú a zavádzajúcu webovú iniciatívu Transparency International Slovensko

Ministerstvo…

Posted by Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky on 19. december 2016

Komentár ministerstva zároveň upozorňuje na fakt, že o zákonnosti postupov a prípadnom porušení zákona rozhodujú v právnom štáte orgány na to určené, a nie pobočka nadnárodnej mimovládnej organizácie.

Vzhľadom na zverejnené informácie je ministerstvo toho názoru, že organizácia Transparency International „na účelovej webstránke manipulatívne zatajuje argumenty a stanoviská, ktoré jej MZVaEZ SR sprístupnilo v rámci svojho iniciatívneho vysvetľovania.”