Bratislava 8. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein)
 
Prípravy na možný odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody boli témou konferencie, ktorú tento týždeň organizovali ministerstvo zahraničných vecí a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA)

Ilustračné foto

Na konferencii vystúpil aj holandský expert zo špeciálnej pracovnej skupiny pre brexit Rogier van Tooren, ktorý v súvislosti s brexitom zdôraznil, že v sa musíme usilovať o najlepší možný scenár, ale zároveň sa musíme pripravovať aj na ten najhorší.
Holandský model ocenili viacerí účastníci konferencie ako mimoriadne inšpiratívny pre Slovensko a podporili užšiu spoluprácu s partnermi pri preberaní know-how a skúseností. Informoval o tom Tomáš Madleňák z SFPA, ktorý zároveň informoval, že slovenský rezort diplomacie plánuje spustiť informačnú platformu s informáciami o dôsledkoch brexitu. Tento web by mal byť funkčný od polovice decembra a na príprave informácií a ich dodávaní by sa mali podieľať všetky rezorty.
„Aj v prípade vystúpenia Veľkej Británie podľa dohody s EÚ sa totiž všetky problémy, ktoré by vyplývali z neriadeného odchodu bez dohody, iba odkladajú a dostihnú nás neskôr. Holandsko už od jesene 2016 pripravuje svoju ekonomiku a podnikateľov na brexit. K ostrovnej krajine má geograficky blízko, má s ňou vysokú priamu obchodnú výmenu a cez holandské prístavy prúdi veľká časť obchodu celej EÚ s britskými ostrovmi,“ informuje tlačová správa s tým, že ani Slovensko sa však nevyhne stratám z brexitu. Ako na konferencii skonštatoval politický ekonóm Zsolt Gál, naše hospodárstvo môže byť najohrozenejšie v stredoeurópskom regióne.
Podujatie otvoril generálny riaditeľ Sekcie hospodárskej spolupráce MZVaEZ SR Dušan Matulay. V súvislosti s brexitovým procesom uviedol, že existuje stále veľa otvorených otázok o podobe budúcich vzťahov medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Zároveň podčiarkol skutočnosť, že Británia bola v predchádzajúcom roku piatym či šiestym najvýznamnejším exportným trhom SR s vysokým obchodným prebytkom na našej strane, preto nás budúca podoba vzťahov po 29. marci 2019 mimoriadne zaujíma.
„V prípade odchodu Spojeného kráľovstva bez dohody by sa podľa Konfederácie britského priemyslu mohli clá na dovoz áut aj zo Slovenska vyšplhať až na deväť percent, boli by navyše s nimi spojené ďalšie skryté náklady – tzv. netarifné bariéry, ktoré cenu slovenského exportu ešte zvýšia. Motorové vozidlá sú pritom hlavným vývozným artiklom Slovenska do tejto krajiny. Máme spomedzi všetkých okolitých štátov zároveň najvyšší podiel exportu na HDP – 96,3 percenta, sme teda najotvorenejšou ekonomikou v regióne, najviac závislou od exportu. A spomedzi krajín regiónu máme najvyšší podiel exportu do Veľkej Británie,“ vysvetľuje ďalej Madleňákova tlačová správa.
Je preto kľúčové, aby sa Slovensko pripravilo aj na tvrdý brexit a aby sa na takúto alternatívu pripravovali aj podnikatelia. Viaceré dobré príklady si podľa SFPA môžeme vziať aj od Holandska, ktoré zriadilo Pomocnú linku pre brexit (Brexit Help Desk), na ktorú sa môžu podnikatelia obrátiť. Podobne plánuje slovenské ministerstvo zahraničných vecí spustiť informačnú platformu, kde podrobné informácie o dôsledkoch brexitu a to, ako sa možno na ne pripraviť, by mali byť dostupné pre našich občanov a podnikateľov už v druhej polovici decembra.
 
Príspevok Ministerstvo zahraničia zriadi informačnú platformu o brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.