Moskva 12. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
 
Ruské ministerstvo zahraničia okomentovalo predĺženie zákona zo strany Najvyššej rady o osobitnom statuse Donbasu. Tento dokument je ďaleko od cieľov a úloh Minských dohôd, uvádza sa v komentári ministerstva

Ilustračné foto

“Na Ukrajine úprimne vyhlásili, že potrebujú predĺženie, statusového zákona”, aby sa zabezpečilo zachovanie sankčného tlaku na Rusko a vytvorenie nejakých podmienok pre rozmiestnenie medzinárodnej mierovej operácie OSN na Donbase,” poznamenáva ministerstvo zahraničia.
V tomto ohľade ruská strana považuje za predčasnú nadšenú reakciu západných hlavných miest vrátane ruských partnerov v normandskom formáte.
Ako poznamenáva ruské ministerstvo zahraničia, prijatý zákon nemá nič spoločné s plnením odseku 11 minského balíka opatrení, v ktorom je priamo uvedené, že by mal byť prijatý trvalý, nie dočasný zákon o statuse Donbasu.
Kyjev podľa ruského ministerstva prijatému zákonu nedáva zvláštnu pozornosť. Zástupca Ukrajiny v humanitárnej podskupine kontaktnej skupiny v Minsku a prvá podpredsedníčka Rady Irina Geraščenková skôr uviedla, že zákon o osobitnom štatúte Donbasu je technickým dokumentom, ktorý nemá žiadnu šancu na realizáciu.
 
Príspevok Ministerstvo zahraničia Ruska uviedlo, prečo Kyjev predĺžil zákon o osobitnom štatúte Donbasu zobrazený najskôr Hlavné správy.