Moskva 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:facebook)
 
Dodávky komplexu S-300 do Sýrie napomôžu stabilizácii situácie v regióne a zaistia bezpečnosť ruských vojenských príslušníkov, vyhlásil v rozhovore pre Sputnik riaditeľ departementu pre otázky nešírenia a kontroly zbraní MZV RF Vladimir Jermakov

Ilustračné foto

Pomocník prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton pred časom vyhlásil, že plány Moskvy dodávať sýrskej armáde protilietadlové raketové komplexy S-300 budú znamenať “značnú eskaláciu” situácie v Sýrii.
“V skutočnosti privedú podobné akcie k stabilizácii regiónu, pretože v prípade nutnosti budeme môcť uzavrieť vzdušný priestor tam, kde to budeme potrebovať, a budú chránení predovšetkým naši vojaci, ktorí plnia svoju internacionálnu povinnosť na pozvanie sýrskej vlády,” povedal Jermakov, keď ho požiadali, aby komentoval Boltonove vyhlásenie.
Keď odpovedal na otázku, či môže Rusko svoje rozhodnutie preskúmať, s čím zrejme počíta Bolton, Jermakov podotkol, že to je otázka Ministerstva obrany. Zdôraznil však, že “bolo prijaté rozhodnutie komplexy dodať, a toto rozhodnutie bolo prijaté už veľmi dávno”.
“V určitej etape nás ale naši partneri požiadali, aby sme to nerobili, a uviedli dôvody, ktoré sme vzali do úvahy. Teraz je situácia taká, že táto argumentácia už neplatí,” vysvetlil.
Jermakov zdôraznil, že dodávky “akýchkoľvek konvenčných zbraní sa vykonávajú stále”, pričom USA sú v tejto otázke “vzornými pracovníkmi”.
 
Príspevok Ministerstvo zahraničia Ruska: Dodávkami S-300 môže Rusko uzavrieť sýrsky vzdušný priestor tam, kde to bude potrebné zobrazený najskôr Hlavné správy.