Bratislava 25. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Najväčší záujem bol v tých oblastiach, kde je najvyššia miera nezamestnanosti a najväčšie sociálne problémy
Ministerstvo vnútra zvýšilo o 6,4 milióna eur alokáciu pre výzvu venovanú miestnym občianskym poriadkovým službám (MOPS). Reagovalo tak na neočakávaný počet obcí, ktoré predložili žiadosti. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tlačovej správe.
Ilustračné foto

Dopyt obcí dvojnásobne prekročil pôvodne vyčlenených 11,7 milióna eur. Po zvýšení alokácie by mali byť finančne pokryté všetky projekty, ktoré splnia podmienky výzvy, prisľúbilo ministerstvo.
Dodatočné zdroje sa mu podarilo získať v rámci Operačného programu Ľudské zdroje prehodnotením očakávaného vývoja čerpania zdrojov na aktivity pre marginalizované rómske komunity. Vyhodnotenie predložených žiadostí o nenávratný príspevok sa ukončí v priebehu septembra. Takzvané občianske hliadky by sa tak podľa očakávania rezortu mali v teréne objaviť už na jeseň.
Generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková ocenila záujem o novú výzvu, ktorej prípravu inicioval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. „Podarilo sa nám spoločne pripraviť taký produkt, ktorý je jednoduchý po každej stránke a prináša významné zníženie byrokracie pre žiadateľov,“ uviedla. Veľký záujem však podľa Daniškovej znamená väčšiu administratívnu záťaž pre jej sekciu. Z toho dôvodu bude schvaľovací proces žiadostí trvať o niečo dlhšie, ako bolo plánované.
Rezort informoval, že najväčší záujem bol v tých oblastiach, kde je najvyššia miera nezamestnanosti a najväčšie sociálne problémy. Takmer tri štvrtiny žiadostí o nenávratný finančný príspevok prišli z Prešovského (42 percent) a Košického samosprávneho kraja (32 percent). Viac ako polovica žiadateľov pochádza z najmenej rozvinutých okresov. Najväčší záujem prejavila Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou.
„Dodatočné financie výrazne posilnia pozitívne účinky pôsobenia MOPS predovšetkým v najmenej rozvinutých oblastiach,“ predpokladá splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz s tým, že aktivita zlepší kvalitu života v obciach. „Vďaka dodatočnej podpore vytvoríme viac ako 700 pracovných miest najmä v najmenej rozvinutých regiónoch,“ doplnil.
Miestne občianske poriadkové služby podľa ministerstva v minulosti dokázali, že majú pozitívny vplyv na život v obciach. Členovia poriadkových služieb nefungujú len ako výpomoc polícii, ale najmä ako pomocníci v rámci každodenného života v komunite. Často sú to práve členovia poriadkových služieb, ktorí odprevádzajú deti do školy, dohliadajú na problémové úseky ciest, pomáhajú pri organizovaní spoločenských podujatí a podobne.