Bratislava 14. augusta 2018 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Ministerstvo vnútra uzavrelo rámcovú dohodu na dodanie ľahkých ochranných balistických prilieb.

Ilustračné foto

V dokumente zverejnenom v Centrálnom registri zmlúv sa uvádza, že celkové náklady na zabezpečenie 777 kusov prilieb budú 1 425 639 eur. Jedna prilba tak vyjde na 1834 eur. Podľa odborníkov sa takáto prilba dá kúpiť už za 800 eur.
Prilby s balistickou a protičrepinovou ochranou majú byť podľa ministerstva určené pre výcvik a bojové nasadenie bezpečnostných síl, protiteroristických jednotiek a pre špeciálne operácie.
Súčasťou vybavenia prilieb majú byť napríklad odnímateľné montážne systémy pre okuliare na nočné videnie, montážne lišty na kameru alebo taktické svietidlo, a tiež aktívna ochrana sluchu s možnosťou pripojenia zvukového zariadenia, napríklad rádiostanice.
Rezort tiež vyžaduje odolnosť prilieb voči teplu, chladu, slanému prostrediu, ponoreniu do vody, plameňu alebo chemickým látkam. Prilby typu GALLET TC 801 má rezortu dodať spoločnosť ERIK JV.
Táto spoločnosť stojí aj za dodávkou pištolí Glock pre slovenskú políciu a samopalov Brugger Thomet. Pištole Glock nakúpilo ministerstvo vnútra potom, čo v tendri stanovilo podmienku ohľadom dĺžky zbrane, ktorú slovenský výrobca Grand Power presahoval o 2 mm. Ministerstvo tak mohlo nakúpiť pištole od zahraničného výrobcu, ktoré stáli dvakrát toľko ako slovenské. Slovenskú pištoľ Grand Power Q100, pritom vyhodnotili české policajné noviny ako najlepšiu služobnú zbraň súčasnosti (viac TU).
Slovenský výrobca spustil aj úspešnú výrobu samopalov rady Stribog, ktoré už slúžia v zásahových jednotkách poľskej železničnej polície a zálohu na prvých 150 ks už zložila aj portugalska polícia (viac TU).
Slovenské ministerstvo vnútra však opäť nakúpilo násobne drahšie samopale od zahraničného výrobcu.
Samopal Stribog recenzia

 
Príspevok Ministerstvo vnútra nakúpi prilby za 1,5 milióna eur. Dodá ich rovnaká spoločnosť, ktorá dodala aj zahraničné pištole a samopale, ktoré stáli dvakrát toľko ako od slovenského výrobcu zobrazený najskôr Hlavné správy.