Washington 15. septembra 2017 (HSP/kath.net/LSN/jg/Foto:Pixabay)

Ministerstvo spravodlivosti USA poslalo Najvyššiemu súdu list so stanoviskom v prospech kresťanského pekára Jacka Phillipsa z Lakewoodu (Colorado). Phillipsa odsúdili, lebo odmietol upiecť tortu na „svadbu“ homosexuálneho páru.
Ilustračné foto

V rozpore so správami Phillips v princípe neodmietal dodávať výrobky homosexuálom. Ponúkol im iné produkty z pekárne. Odsúdili ho, pretože nedokázal zlúčiť so svedomím výrobu špeciálnej torty na „svadbu“ homosexuálov. Phillips bol po odsúdení nútený obmedziť obchodnú činnosť. Nemôže už piecť špeciálne torty na želanie zákazníkov. Jeho pekárstvo preto muselo dať výpoveď šiestim z desiatich zamestnancov.
„Ministerstvo spravodlivosti považuje rozsudok za porušenie prvého dodatku ústavy, ktorý zaručuje právo na slobodu náboženstva a názoru. Nútením Phillipsa pôsobiť na ceremónii, ktorá odporuje jeho náboženskému presvedčeniu, sa porušili jeho ľudské práva. Svadby majú v náboženskej aj vo svetskej oblasti veľký význam,“ napísal Jeffrey B. Wall, jeden z autorov stanoviska.
Ministerstvo pripomína rozsudok v kauze „Obergefell vs. Hodges“, ktorým najvyšší súd v r. 2015 legalizoval tzv. „homosexuálne manželstvo“. Dokonca aj v tomto rozsudku sudcovia uznávajú, že mnohí „homosexuálne manželstvo“ z dobrých náboženských, či filozofických dôvodov odmietajú.
Ministerstvo, ktoré má v procese postavenie „amicus curiae“, teda „priateľa súdu“, pripomína tiež zvláštnu iróniu rozsudku: V júli 2012, keď Phillips odmietol pripraviť tortu, nebolo v štáte Colorado nijaké „homosexuálne manželstvo“, ani registrované partnerstvo. Súd štátu chcel teda Phillipsa prinútiť spolupôsobiť na zväzku, ktorý štát neuznával.
„Amicus curiae“ je v Európe neznáma pozícia v právnom spore. Dovoľuje na spore nezúčastneným osobám aj právnickým osobám, či záujmovým skupinám, alebo vládnym orgánom za istých predpokladov zaujať stanovisko k otázkam konfliktu „listom priateľa“.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.