Bratislava 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Ministerstvo uviedlo, že finančné prostriedky z EÚ sú doplnkovým zdrojom a nie je možné nimi nahrádzať úlohu a zodpovednosť členského štátu
Pravidlá čerpania eurofondov na vzdelávanie neumožňujú, aby sa z týchto peňazí hradili platy učiteľov ani ich zvyšovanie. Upozornilo na to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v reakcii na návrh SaS, aby štát pomocou eurofondov motivoval nových učiteľov a prilepšil profesne starším pedagógom.
Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (SNS)

“Zo zdrojov EŠIF (Európske štrukturálne a investičné fondy), konkrétne z prioritnej osi č. 1 Vzdelávanie Operačný program ľudské zdroje, nie je možné hradiť platy učiteľov ani ich zvyšovať. Zdroje EŠIF sú doplnkovým zdrojom k zdrojom štátneho rozpočtu a nie je možné nimi nahrádzať úlohu a zodpovednosť členského štátu,” reagoval rezort.
Komunikačný odbor ministerstva upozornil, že MŠVVaŠ už v minulosti riešilo túto problematiku so zástupcami Európskej komisie, a to s negatívnym výsledkom, pričom ich stanovisko zostáva nezmenené. “Ministerka Martina Lubyová (nominantka SNS) prikladá téme mladých učiteľov a ich platov veľkú dôležitosť. Ohodnotenie učiteľov sa bude riešiť v rámci dokumentu Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania, takže ministerstvo školstva chystá zmeny aj v tejto oblasti,” dodal rezort.
Poslanec SaS Branislav Gröhling vo štvrtok uviedol, že významná časť eurofondov určených na zvýšenie kvality vzdelávania by mohla byť použitá ako motivácia pre nových učiteľov a prilepšenie pre tých skúsených. “Vyzývam ministerku školstva Martinu Lubyovú, aby zabezpečila pre učiteľov aj od januára zvýšenie platov aspoň o také percento, o aké sa zvýšia mzdy pracovníkov vo verejnej správe. Jednou z možností je aj zmysluplné použitie eurofondov, ktoré vieme využiť na zvýšenie platov kvalitných pedagógov,” povedal Gröhling.
Poslancovi sa nepáči, že vláda neodmeňuje kvalitných učiteľov, nemotivuje nových a zvyšovanie ich platov je pomalé. “Pri priemernom plate 690 eur v hrubom nemáme šancu prilákať kvalitných mladých učiteľov. Preto navrhujeme, aby sa významná časť prostriedkov z eurofondov použila na zvýšenie motivácie nových učiteľov a na ocenenie profesne starších,” povedal.
SaS chce dať začínajúcim pedagógom príplatok 200 eur za intenzívnu prípravu počas prvých troch rokov od nástupu do školy. Rovnaký príspevok má dostať aj skúsený učiteľ, ktorý bude mladého kolegu touto cestou sprevádzať. Pri odhadovanom počte 5500 nových učiteľov by tak podľa liberálov školy ročne mohli dostať až 30 miliónov eur pre 11.000 učiteľov, ak sa ku každému novému pedagógovi priráta aj jeden mentor.
Expert SaS na eurofondy Ján Rudolf vysvetlil, že liberáli by to chceli riešiť národným projektom, ktorý musí schváliť Európska komisia. Takýto proces trvá mesiace, ale SaS si vie predstaviť, že tento projekt by mohol byť realizovateľný od septembra 2018. Rudolf uistil, že školy sa nemusia báť príliš zvýšenej administratívy. “Peniaze by išli ako platy učiteľov v rámci národného financovania školstva,” dodal.