Bratislava 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Ministerstvo školstva v najbližšom čase neplánuje opätovne zriadiť pozíciu školského ombudsmana, ktorú v minulosti zrušili. Povedala to počas štvrtkovej (12. 10.) parlamentnej Hodiny otázok ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS).
Na snímke ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová

Táto funkcia je podľa nej momentálne zbytočná, keďže agendu práv pedagogických a odborných zamestnancov systémovo zabezpečuje sekcia regionálneho školstva ministerstva školstva.
“Táto agenda, ktorú mohol riešiť obmudsman, je riešená sekciou regionálneho školstva ministerstva školstva. Sekcia priebežne rieši problémy z oblasti práv pedagogických a odborných zamestnancov,” uviedla Lubyová.
Nezaradený poslanec Oto Žarnay, ktorý sa na zriadenie ombudsmana pýtal, ministerke oponoval. Podľa nej rezort problémy učiteľov nerieši a školský ombudsman chýba. Odvolával sa na sťažnosti učiteľov, ktorí sa na poslancov obracajú.
“Chýba tu aktívny orgán, ktorý by bol schopný hájiť práva učiteľov,” vyhlásil. Dodal, že ak by sekcia riadne riešila problémy učiteľov, tí by sa poslancom nesťažovali, že je na nich vykonávaný bossing, že ministerstvo školstva to nerieši a že ich odkazuje na zriaďovateľa škôl, lebo toto nie je v jeho právomoci.
Lubyová reagovala, že eviduje, čo poslanec hovorí. Sľúbila, že sa na to pozrie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.