Bratislava 8. apríla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR posúva spustenie prijímania žiadostí pre druhú skupinu žiadateľov prvej pomoci. Reaguje tak na zmenu pravidiel EÚ z posledných dní. Úpravou podmienok pomôžeme väčšej skupine ľudí

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak

SZČO, ktoré museli svoje prevádzky zatvoriť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR alebo im poklesli tržby o najmenej 20 % (resp. o 10 % v marci),  budú môcť posielať žiadosti o príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti od dnes, 8. apríla 2020, od 16:00. V tejto chvíli tak budú môcť žiadať iba o príspevky na seba.

Pre zamestnávateľov, vrátane SZČO, ktorá je zamestnávateľom, ktorým poklesli tržby alebo nemôžu zamestnancom prideľovať prácu z dôvodu prekážky na strane zamestnávateľa podľa § 142 Zákonníka práce, upravujeme podmienky pre získanie príspevku na mzdy tak, aby sme pomohli širšiemu okruhu zamestnávateľov udržať pracovné miesta. „Do tejto pomoci ideme zahrnúť všetkých zamestnávateľov bez ohľadu na to, koľko majú zamestnancov. Žiadať teda budú môcť aj tí väčší. Pre túto kategóriu spustíme prvú pomoc začiatkom budúceho týždňa,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Ďalšou dôležitou zmenou pre žiadateľov o príspevky na mzdy zamestnancov a príspevky na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti je, že nemusia mať uhradené odvody na sociálne a zdravotné poistenie a ani povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za mesiac február. „Počúvame pripomienky od ľudí, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii. Postupne ich prehodnocujeme a zapracúvame do našej pomoci, aby sme pomohli naozaj všetkým, ktorí to potrebujú,“ dopĺňa minister.

Redakciu informoval tlačový a komunikačný odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj