Bratislava 6. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)
 
Znova sa ukazuje, že záujmom SaS je zničiť slovenské poľnohospodárstvo a domáce potraviny nahradiť zahraničnými. Uviedol to pre TASR Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na vyjadrenia opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS), podľa ktorej MPRV SR posunom termínu predaja burčiaka z 15. na 6. augusta porušilo zákon.

Na snímke zľava podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko, podpredsedkyňa SaS Jana Kiššová, predseda SaS Richard Sulík, predsedkyňa poslaneckého klubu Natália Blahová a generálny manažér Michal Foltin

“Pani Halgašová, ktorá je dlhoročnou lobistkou nadnárodných potravinárskych koncernov na Slovensku, to jasne potvrdzuje. SaS takto postupuje aj pri dvojakej kvalite, kde rovnako bezpredmetne tvrdí, že dvojaká kvalita neexistuje,” podčiarkol Machalík.
“Ministerstvo pôdohospodárstva porušilo zákon, keď tvrdí, že pre skoršie dozrievanie hrozna udelilo tento rok výnimku na predaj burčiaka už od 6. augusta. Zákon o vinohradníctve a vinárstve nedáva ministerstvu žiadne splnomocnenie udeľovať výnimky na skorší predaj burčiaka. Postup ministerstva je zároveň porušením Ústavy SR, v ktorej je uvedené, že štátne orgány môžu konať len v medziach, ktoré ustanovuje zákon,” upozornila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.
Zákonné ohraničenie predaja burčiaka medzi 15. augustom a 31. decembrom kalendárneho roka má podľa nej chrániť domácich vinohradníkov pred dovozom burčiaka, respektíve hrozna, z ktorého sa burčiak dá vyrobiť pred týmto termínom. Pre rýchlejšie dozrievanie hrozna na Slovensku je teraz tento termín problém. “Nedá sa však riešiť výnimkou, na ktorú ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) a jej úrad nemajú právo. To je anarchia,” podčiarkla Halgašová.
SaS je podľa Halgašovej za to, aby vinohradníci na Slovensku mohli burčiak predávať už od 1. augusta tak, ako je to uzákonené v Českej republike. Poslanci Národnej rady SR za SaS predložia v tomto zmysle do parlamentu návrh novely zákona o vinohradníctve a vinárstve. “Súčasný stav, keď je možné burčiak ponúkať spotrebiteľovi v období od 15. augusta, nepovažujeme za vhodný vzhľadom na zmeny klímy a otepľovanie,” doplnila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo.
Michal Feik z MPRV SR 3. augusta informoval, že nadpriemerné slnečné počasie a teplo tento rok spôsobili, že hrozno dozrieva skôr a skôr bude aj obľúbený rozkvasený hroznový mušt – burčiak. MPRV SR preto podľa jeho informácií udelilo výnimku a povolilo predaj burčiaka už od 6. augusta 2018.
 
Príspevok Ministerstvo pôdohospodárstva: Ukazuje sa, že záujmom SaS je zničiť slovenské poľnohospodárstvo zobrazený najskôr Hlavné správy.