Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka: Vtáčiu chrípku sme zvládli, ochránili sme komerčné chovy aj spotrebiteľov

Bratislava 7. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Náklady na likvidáciu vtáčej chrípky v SR do 5. apríla 2017 dosiahli výšku 583.400 eur, z toho bežné výdavky boli v sume 525.400 eur a kapitálové výdavky v sume 58.000 eur.
Vyplýva to z materiálu Analýza dopadov vtáčej chrípky na Slovensku s vyčíslením nákladov na jej likvidáciu z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý dnes prerokovala vláda a zároveň schválila pokrytie uvedených nákladov.
Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná

“Zabránenie šíreniu nákazy do domácich chovov hydiny a ochrana verejného zdravia si vyžiadali mimoriadne núdzové opatrenia. Využili sme všetky možnosti, aby sme ochránili zdravie našich občanov, ale aj našich zvierat. Pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy reagovali na všetky podnety od občanov a vykonali množstvo laboratórnych testov. Podarilo sa nám tak uchrániť komerčné chovy a zároveň zabrániť, aby sa produkty z nakazených zvierat dostali do predaja,” uviedla šéfka MPRV Gabriela Matečná (nominantka SNS).
V SR sa vlani potvrdilo prvé ohnisko nákazy 29. decembra 2016, a to v drobnochove hydiny v Bratislave v mestskej časti Dúbravka. Prvé ohnisko choroby u vtákov chovaných v zajatí sa potvrdilo 3. januára 2017 v ZOO Košice. “Celkom bolo potvrdených zatiaľ osem ohnísk u hydiny a dve ohniská u vtákov chovaných v zajatí a 58 pozitívnych prípadov u voľne žijúcich vtákov,” spresnilo v analýze MPRV.
Vtáčia chrípka, odborne nazývaná aviárna influenza, je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktorého pôvodcom je influenza A vírus patriaci do čeľade Orthomyxoviridae, rodu Influenzavirus A. Na základe prítomnosti povrchových antigénov, ako je hemaglutinín (H) a neuraminidáza (N) sa tieto vírusy delia na subtypy. Existuje 16 známych typov proteínu H (H1 až H16) a 9 typov proteínu N (N1 až N9), ktoré boli zistené vo vírusoch pochádzajúcich z vtákov a dva ďalšie typy proteínov H a N boli zistené vo vírusoch pochádzajúcich z netopierov. Influenza A vírus môže sporadicky postihovať aj cicavce vrátane človeka, zvyčajne po priamom alebo nepriamom kontakte s infikovanou hydinou, napríklad hydinovými produktmi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)