Bratislava 5. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky (MO SR) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novej Obrannej stratégie SR. TASR informovala hovorkyňa MO Danka Capáková.
Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš

“Obranná stratégia určuje základné prístupy Slovenskej republiky k zabezpečovaniu svojej obrany. Nadväzuje na Bezpečnostnú stratégiu SR a predstavuje politicko-strategický rámec pre Vojenskú stratégiu Slovenskej republiky, ktorá bude takisto v krátkom čase predložená do medzirezortného pripomienkového konania,” povedala Capáková.
MO upozorňuje, že od roku 2005, kedy bola prijatá aktuálne platná Obranná stratégia Slovenskej republiky, došlo k viacerým zmenám ovplyvňujúcim zabezpečovanie obrany štátu. Obranná stratégia tiež upozorňuje, že sa zvyšuje intenzita a nebezpečnosť strategickej propagandy vrátane dezinformačných aktivít z vonkajšieho aj vnútorného prostredia, podporovaných činnosťou extrémistických skupín a hnutí (viac TU).
“Aktuálny návrh reaguje na zväčšovanie rizík v tejto oblasti, pričom navrhuje strategickú adaptáciu obrany štátu, ktorej cieľom je zvýšenie úrovne zabezpečovania obrany štátu v meniacom sa bezpečnostnom prostredí. Táto adaptácia je založená na dôslednom napĺňaní primárnej zodpovednosti Slovenskej republiky za svoju obranu a zodpovednosti za plnenie jej záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv v oblasti obrany, ktorými je viazaná. V tomto kontexte je previazaná so strategickou adaptáciou NATO a EÚ na meniace sa bezpečnostné prostredie,” doplnila Capáková.
V rámci prípravy návrhu Obrannej stratégie Slovenskej republiky boli základné aktualizačné zámery predstavené na rokovaní aj zástupcom mimovládnych organizácií, Združeniu bezpečnostného a obranného priemyslu SR a nezávislým expertom.
“Ďalšie aktivity verejnej diskusie sa uskutočnia ešte pred predložením návrhu dokumentu na rokovanie Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky a vlády SR. Po schválení vládou sa návrh Obrannej stratégie SR predkladá Národnej rade SR,” dodala Capáková.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.