Ministerstvo obrany Ruska: Rusko predložilo dôkazy o účasti Ukrajincov na zostrelení Boingu

Moskva 25. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vadim Braydov)
 

Rusko predložilo vyčerpávajúce dôkazy, ktoré ukazujú na účasť ukrajinských jednotiek protilietadlových systémov Buk na zostrelení Boingu letiaceho z Holandska, oznámilo vo štvrtok Ministerstvo obrany RF.

Ilustračné foto

„V rámci spolupráce s holandskými zložkami ruská strana predložila vyčerpávajúce dôkazy, ktoré sú potvrdené i testami. Dôkazy jednoznačne ukazujú zapojenie práve ukrajinských jednotiek protilietadlových komplexov Buk do zostrelenia Boeingu letiaceho z Holandska ponad Ukrajinu,” uvádza sa v správe.
Dnes vyšetrovacia skupina pádu malajzijského lietadla požiadala Rusko o informácie o protilietadlovom systéme Buk, ktorým bolo zostrelené lietadlo, oznámil hovorca holandskej prokuratúry de Graaf.
Vyšetrovateľov zaujíma informácia o komplexe a číslach na plášti rakety.
Šéf kriminálnej služby holandskej polície Wilbert Paulissen dnes povedal, že raketa, ktorá zostrelila malajzíjske lietadlo MH17 na východe Ukrajiny v roku 2014 bola odpálená raketovým systémom Buk Telaro, ktorý patrí ruskej armáde.
Medzinárodní vyšetrovatelia tvrdia, že protilietadlový komplex patril 53. protilietadlovej raketovej brigáde z Kurska. K takým záverom došli preskúmaním všetkých dostupných obrazov a zistením, že Buk má niekoľko unikátnych zvláštností.
Zároveň holandský generálny prokurátor Fred Westerbeke uviedol, že vyšetrovací tím nezverejní dôkazy, ktoré odhalil.
Dodal, že vyšetrovanie je teraz v poslednej, ale v najťažšej fáze.
„Konštatovanie tohoto faktu vedie k vzniku otázok. Napríklad otázka o stupni osobnej účasti tejto brigády v útoku na lietadlo letu MH17. Je to dôležitá otázka, ktorá je stále predmetom vyšetrovania,” oznámil generálny prokurátor Holandska Fred Westerbeke.
Naviac vyšlo najavo, že kruh podozrivých v prípade pádu Boeingu MH 17 sa zvýšil na niekoľko desiatok ľudí.
Súd v prípade pádu malajzijského lietadla prebehne v Holandsku. Väčšina obetí tragédie bola občanmi tejto krajiny.
Kyjev obvinil z katastrofy doneckých domobrancov, ktorí ale vyhlásili, že nedisponujú prostriedkami, ktoré by umožnili zostreliť lietadlo v takej výške. V správe medzinárodného tímu vyšetrovateľov sa vraví, že protiletecký systém Buk, ktorý zostrelil Boeing, bol, vraj, dopravený z Ruska a potom vrátený späť.
Moskva učinila vyhlásenie o predpojatosti vyšetrovania, ktorého závery sa zakladajú iba na dátach získaných od Ukrajiny. Experimenty koncernu Almaz-Antej, popredného podniku na výrobu protileteckých systémov, vrátane Bukov, tiež potvrdzujú, že Boeing bol zostrelený z územia kontrolovaného ukrajinskou armádou.
Ministerstvo obrany RF vyjadrilo znepokojenie nad nasmerovaním holandského vyšetrovania prípadu malajzijského Boeingu, ktorého závery vznikli na základe obrázkov zo sociálnych sietí.
“Znepokojenie vyvoláva zameranie sa holandských vyšetrovacích orgánov na zdôvodnenie svojich záverov len na základe použitia obrázkov zo sociálnych sietí, ktoré boli umelo spracované počítačovými prostriedky grafickej úpravy. Časť fotiek použitých počas briefingu, pripravených ukrajinskými tajnými službami, pseudovyšetrovatelia Bellingcatu skôr nepredvádzal,” uvádza sa v správe.
Dopravný Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines, ktorý smeroval z Amsterodamu do Kuala-Lumpuru (let MH17) sa zrútil 17. júla 2014 v Doneckej oblasti. Všetkých 298 ľudí na jeho palube zahynulo.
 

Príspevok Ministerstvo obrany Ruska: Rusko predložilo dôkazy o účasti Ukrajincov na zostrelení Boingu zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)