Peking/Bratislava 26. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chinatopix via AP)
 
Obchodná výmena medzi Slovenskom a Čínou má dlhodobo stúpajúci trend s perspektívou rastu aj do budúcnosti. V uplynulom roku importovali z Číny na Slovensko tovar v celkovej hodnote 5,2 miliardy eur. Naopak, Slovensko exportovalo do Číny tovar v celkovej hodnote 1,2 miliardy eur. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano s tým, že záujem slovenských podnikateľov o Čínu prudko rastie

Ilustračné foto

Pre Slovensko je Čína jeden z najdôležitejších obchodných partnerov v Ázii. Hlavnými obchodovanými položkami v slovenskom vývoze podľa rezortu hospodárstva aj naďalej zostávajú automobily, strojárske produkty, automobilové diely, strojné zariadenia, elektronika a elektronické výrobky, ale aj výrobky textilného a obuvníckeho priemyslu najmä v oblasti dovozu.
Ministerstvo poukazuje na prudký rast záujmu slovenských podnikateľov o Čínu. “Mnohé firmy majú s podnikaním v Číne pomerne bohaté skúsenosti, čo sa prejavuje postupným rastom nášho vývozu do tohto teritória,” uviedol Stano.
Medzi perspektívne oblasti slovenského vývozu do Číny patria strojárenský priemysel, ochrana životného prostredia, potravinársky priemysel, spoločné podnikanie na tretích trhoch a rozvoj vyšších foriem vzájomnej spolupráce, ako je vytváranie spoločných podnikov či účasť slovenských firiem a organizácií na spoločných projektoch EÚ v Číne.
Rezort uvádza, že podľa aktuálnych údajov Národnej banky Slovenska (NBS) priniesli firmy z Číny na Slovensko priame zahraničné investície v celkovej hodnote približne 9,1 milióna eur, čím sa Čína umiestnila na 40. mieste. “Treba však zdôrazniť, že čínske investície prúdia na Slovensko aj prostredníctvom iných podnikateľských subjektov a z iných krajín,” doplnil hovorca.
Podmienky pre investovanie na Slovensku sú podľa ministerstva pre čínske spoločnosti rovnaké ako pre všetky ostatné štáty vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO). “Čínski investori majú záujem prakticky o všetky odvetvia slovenského hospodárstva. Na základe publikovaných údajov NBS ohľadom priamych zahraničných investícií z roku 2016 pôsobí na Slovensku 17 čínskych spoločností,” konštatoval. Podľa štatistík zamestnávajú spolu vyše 1000 zamestnancov.
Politici sa zhodujú, že pre Slovensko je spolupráca s Čínou dôležitá – v hre je aj projekt novej Hodvábnej cesty. Premiér Peter Pellegrini pre TASR povedal, že Slovensko by sa malo snažiť o to, aby táto cesta viedla aj cez jeho územie.
Čína predstavila projekt novej Hodvábnej cesty v roku 2013. Jeho cieľom je prepojenie Číny na pevnine aj na mori s krajinami v juhovýchodnej Ázii, Strednej Ázii a na Blízkom východe, v Európe a Afrike. Presnejšie by mala spojiť 65 krajín s približne 4,4 miliardami obyvateľov, ktoré sa podieľajú zhruba na 40 percentách výkonu globálnej ekonomiky. Problematike novej Hodvábnej cesty sa bude na prelome októbra a novembra venovať medzinárodná konferencia v čínskej provincii Chaj-nan.
 
Príspevok Ministerstvo hospodárstva: Záujem slovenských podnikateľov o Čínu prudko rastie zobrazený najskôr Hlavné správy.