Bratislava 11. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Po porovnaní očakávaných prínosov a nákladov zavedenia monitorovania cezhraničnej prepravy tovaru, tzv. elektronického tranzitného kontrolného systému (ETKS), Ministerstvo financií SR neodporúča tento systém na Slovensku zaviesť. Vyplýva to z analýzy rezortu financií, ktorú dnes vzala na vedomie vláda.
Na snímke minister financií SR Peter Kažimír (SMER-SD)

Elektronické sledovanie prepravy tovaru by malo byť jedným z opatrení na boj proti daňovým podvodom. Na základe odhadov MF by na vybudovanie efektívne fungujúceho systému bolo potrebné vynaložiť investičné náklady vo výške viac ako 92 miliónov eur, každoročné prevádzkové náklady odhaduje na 43 miliónov eur a náklady na údržbu na úrovni 41 miliónov eur vo štvorročnej periodicite.
Predpokladaný prínos systému ETKS vyčísľuje ministerstvo financií v realistickom variante na ročnej úrovni 90 miliónov eur. Zároveň upozorňuje, že je to potrebné vnímať práve v kontexte odhadu výšky investičných nákladov, nákladov na údržbu a obnovu tohto systému, plánov Európskej komisie v oblasti dopravy a v kontexte závažnosti identifikovaných rizík.
“Všetky tieto faktory totiž do značnej miery implementáciu tohto systému spochybňujú z pohľadu opodstatnenosti a efektivity,” konštatuje rezort financií v analýze. “Z uvedeného dôvodu sa zavedenie ETKS v Slovenskej republike neodporúča,” dodáva.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.