Bratislava 16. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Koaličná rada žiada ministra financií SR Ladislava Kamenického (Smer-SD), aby na najbližšiu schôdzu Národnej rady SR predložil legislatívne riešenie predĺženia platnosti osobitného bankového odvodu

Na snímke Ladislav Kamenický

Koaličná rada je totiž presvedčená, že miera ziskovosti bánk a ich necitlivé správanie sa v oblasti bankových poplatkov oprávňuje vládnu koalíciu na prijatie krokov, ktoré zabezpečia nevyhnutné príjmy do štátneho rozpočtu v roku 2021, nad rámec plánovaných príjmov.

Takzvanú bankovú daň by mali finančné domy zaplatiť poslednýkrát v budúcom roku. Osobitný odvod vybraných finančných inštitúcií je súčasťou štátnych finančných aktív a tvorí zdroje na krytie prípadných problémov vo finančnom sektore. Výška odvodu je v rokoch 2018 až 2020 stanovená ako 0,2 % z hodnoty pasív bánk znížených o sumu vlastného imania. Rezort financií v návrhu rozpočtu verejnej správy na najbližšie roky uvádza, že v tomto očakáva nižší výnos o 1,6 milióna eur oproti rozpočtovanej hodnote.

“Odhad výnosu v období 2019 až 2020 negatívne ovplyvňuje vývoj príslušnej makroekonomickej bázy. Od roku 2021 bude odvod zrušený, pretože podľa aktuálnej legislatívy vstupuje do platnosti nulová sadzba,” uvádza sa v návrhu rozpočtu. Banky odvod v minulosti kritizovali a upozorňovali na to, že im v súvislosti s platením odvodu, ako aj príspevku do jednotného rezolučného fondu, rastú náklady.

Riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií (MF) SR Alexandra Gogová potvrdila, že minister dostal v stredu podvečer informáciu o výsledkoch rokovania Koaličnej rady. “MF SR sa bude touto požiadavkou v najbližšom období zaoberať,” uviedla pre TASR Gogová.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj