Washington 16. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)
 

Kirstjen Nielsenová, ministerka vnútornej bezpečnosti Spojených štátov amerických, uviedla, že sa Rusko pokúša o rozdelenie amerického národa prostredníctvom sociálnych sietí.

Na snímke americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsenová

Nielsenová o tom prehovorila v sobotu 14. júla vo Philadelphii v priebehu stretnutia s úradníkmi zodpovednými za usporiadavanie volieb v USA. O udalosti informovala televízna stanica CNN.
Podľa Nielsenovej zaznamenala americká prieskumná skupina trvalé pokusy Ruska využívať sociálne siete, vyjadrenie sympatizantov a ďalšie spôsoby k tomu, aby bol vyvolaný nesúhlas medzi Američanmi a rozdelený americký národ. Ministerka doplnila, že nie vždy je toto počínanie spojené s konkrétnymi menami politikov či politickou kampaňou.
Ministerka sa domnieva, že zatiaľ neexistuje žiadny dôkaz o tom, že sa Rusko rozhodlo miešať do priebežných volieb 2018 na takej úrovni, ako tomu bolo v roku 2016.
„Včerajšie obvinenia voči ruským pracovníkom spravodajskej služby dokazujú, že nebudeme trpieť zásahy do našich demokratických procesov a že také miešanie so sebou nesie dôsledky,” uviedla Nielsenová. Situáciu týkajúcu sa obvinení vojenských ruských spravodajských služieb z miešania sa do volieb v roku 2016 však Moskva odmieta.
13. júla Spojené štáty obvinili v neprítomnosti 12 ruských spravodajských agentov zo zasahovania do volieb amerického prezidenta v roku 2016. Sú podozriví z kybernetických útokov s cieľom ukradnúť dokumenty pre ich následné zverejnenie.
 

Príspevok Ministerka vnútornej bezpečnosti USA obvinila Rusko, že pomocou sociálnych sietí rozdelilo americký národ zobrazený najskôr Hlavné správy.