Berlín 10. Apríl 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/Laurent Gillieron/Keystone/AP)

To, že americký prezident Donald Trump dal pokyn k útoku na sýrsku leteckú základňu v čase schôdzky s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, nebola náhoda – pre Čínu to mohol byť signál, informuje Deutsche Welle. Tento názor vyslovila nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen vo vysielaní televízie ARD.

Na snímke nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová

Ministerka pripomenula, že susedom Číny je Severná Kórea, v ktorej vládne oveľa nebezpečnejší človek ako sýrsky prezident Bašár Asad, a okrem toho má Pchjongjang aj jadrovú zbraň. Útokom na základňu Šajrát dal Trump Si Ťin-pching na vedomie, že Čína je jediným štátom, ktorý môže skrotiť Kim Čong-una politickými prostriedkami, povedala na vysvetlenie von der Leyen.

Minister zahraničia USA Rex Tillerson takisto označil útok na sýrsku leteckú základňu za varovanie pre také krajiny ako KĽDR.

Viceprezident politologického Eurázia centra Ralph Winnie v interview pre RIA Novosti vyhlásil, že Trump využíva tejto situácie ako páky k nátlaku na Peking. Podľa jeho názoru tým chcel americký prezident ukázať, že “keď Čína Spojeným štátom nepomôže, potom budú konať samostatne”.