Bratislava 31. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
 
Začiatkom tohto týždňa v médiách rezonuje téma zlej ekonomickej situácie Slovenského národného divadla (SND), pričom viacerým zamestnancom neboli vyplatené odmeny. Umelci dokonca údajne uvažujú nad štrajkom. K situácii sa vyjadrila aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Ilustračné foto

Podľa portálu Pluska.sk ide o problém nevyplatenia odmien zamestnancom úseku technických zložiek SND. Tie zahŕňajú maskérky, garderóby, javiskových technikov, zvukárov, osvetľovačov, strojníkov, zamestnancov umelecko-dekoračných dielní, ktorí pracujú pre všetky časti divadla – teda pre činohru, operu aj balet. „Tí ľudia zarábajú 500 až 700 eur, takže im aj 80 eur na výplate chýba. Navyše ide o peniaze za odrobenú robotu,” povedal pre Plusku jeden zo zamestnancov.
Generálny riaditeľ SND Marián Chudovský pre denník Pravda uviedol, že nielen technické zložky, ale ani zamestnanci ďalších úsekov SND nedostali za mesiac jún odmeny. Dodal, že odmeny – ani výkonnostné – nie sú nárokovateľnou zložkou mzdy. Riaditeľ taktiež povedal, že o štrajku nemá žiadne informácie. “Zatiaľ o tom nikto so mnou nerokoval,” povedal s tým, že v utorok sa k situácii vyjadrí komplexnejšie.
“Sme v rokovaní s vedením Slovenského národného divadla, aby sa zjednala náprava,“povedal k situácii predseda Únie umelecko-technických zložiek SND Patrik Pačes.
 
Laššáková je pripravená situáciu riešiť
“Som znepokojená zo situácie v Slovenskom národnom divadle, kde kvôli zlej ekonomickej situácii hrozia zamestnanci štrajkom a ohrozená je celá ďalšia divadelná sezóna,” uviedla v stanovisku šéfka rezortu kultúry.
Laššákova ďalej oznámila, že očakáva, že generálny riaditeľ divadla preruší dovolenku a vráti sa ihneď riešiť túto situáciu, pod ktorú sa zjavne podpísali aj chybné rozhodnutia vedenia divadla.
“Som pripravená prijať celý rad ozdravných opatrení i vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí túto situáciu spôsobili. Zamestnanci divadla si zaslúžia svoje peniaze, SND si zaslúži kompetentný prístup a Slovensko si zaslúži svoju významnú kultúrnu inštitúciu naplno pripravenú na nové umelecké výkony.”
 

 
Denník Pravda dodáva, že SND si za šesť mesiacov tohto roka zapísalo stratu vo výške 1 036 957 eur. Tlačí pred sebou „sekeru“ z minulého roka, keď sa jeho hospodárenie skončilo s negatívnym výsledkom mínus 691 800 eur. “Súvisí to s metodikou účtovníctva, ktoré predpisuje zaúčtovať výnosy za mzdy, odvody a honoráre vyplatené z bežného transferu až po vyplatení v nasledujúcom mesiaci,“ uviedol Vladimír Antala, riaditeľ ekonomického a technickoprevád­zkového úseku SND.
 
 
Príspevok Ministerka kultúry Laššáková: Za situáciu v SND môžu aj chybné rozhodnutia vedenia zobrazený najskôr Hlavné správy.