Bratislava 30. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR – Michal Svítok)

Tomáš Drucker je vo svojej funkcií asi osem mesiacov. V radoch voličoch získal za krátky čas veľkú dôveru, hlavne pre zmeny, ktoré chcel v zdravotníctve uskutočniť. Medzi jeho plánované zmeny patrí aj úprava poplatkov, ktorá by umožnila objednať sa na presný termín tak, aby neboli ostatní pacienti znevýhodnení

Na snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker Na snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker

Túto legislatívnu zmenu chce minister Drucker predstaviť vo februári 2017 a v praxi uplatniť v lete toho istého roka.

“Odmietam princíp poplatkov za niečo, čo je štandardom. Musíme ochrániť ľudí proti tomu, aby niekto zneužíval akúkoľvek platbu, už dnešný zákon je obchádzaný a vyberajú sa poplatky. Na to všetko chceme reagovať, aby sme ochránili tých, ktorí nemajú dôvod si priplácať. Nebudú musieť, a pokiaľ niekto chce niečo navyše, tak chceme vytvoriť priestor, aby to mohol získať,” povedal pre médiá Drucker.

Podľa Druckera je dôležité, aby ľudia necítili potrebu platiť za vyšetrenie u lekára. Priestor pre tých, ktorí sa chcú aj tak objednať, by sa mal vytvoriť v neordinačných hodinách, s čím však lekári nesúhlasia. Toto objednanie pravdepodobne zostane naďalej spoplatnené, s tým rozdielom, že objednaní pacienti nebudú zvýhodňovaní oproti tým, ktorí si za prednostné vyšetrenie nezaplatili.

“Chceme sflexibilniť ekonomicky aktívnych občanov, ktorí by nemali čakávať v čakárni. To je veľký rozdiel, pretože poplatok za prednostné vyšetrenie v minulosti spôsoboval to, že ste si zaplatili a predbehli sa pred ľudí. My sme nikdy o takejto veci nediskutovali, hovorili sme o objednaní sa na konkrétny čas za presne stanovených podmienok,” povedal Drucker.

Poplatky za prednostné vyšetrenie boli pritom zrušené pred viac ako rokom. Lekári a aj niektorí pacienti kritizujú túto právnu úpravu a veľká časť z nich by privítala v tomto ohľade zmenu. Zrušenie poplatkov aj tak vo väčšine prípadov nepomohlo, keďže väčšina lekárov ich vyberá dodnes.

<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FDruckerTomas%2Fposts%2F287595581637473%3A0&width=500″ width=”500″ height=”650″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”></iframe>

Druckerovi však aj napriek jeho programu a zverejňovaniu činnosti ministerstva zdravotníctva dôveruje stále menej ľudí. V novembrovom prieskume agentúry Focus pre SME z 1008 opýtaných vyjadrilo dôveru voči ministrovi len približne 34% ľudí, čo je v porovnaní s jeho popularitou na začiatku jeho pôsobenia pomerne málo.

Juraj Paška