Kyjev 22. apríla 2017 (HSP/Foto: screenshot z YouTube)

Zákazy všetkého ruského, ktoré sa v posledných troch rokoch aktívne prijímajú na Ukrajine, vedú k fašizmu, vyhlásil vo vysielaní ukrajinskej televízie NewsOne bývalý ukrajinský minister dopravy a komunikácií z čias Viktora Juščenka, v súčasnosti podnikateľ Jevgenij Červonenko

Poškodený pomník sovietskych vojakov. Ilustračné foto

Podľa Červonenka Ukrajina dnes prežíva časy, ktoré už boli vo svetovej histórii v tridsiatych a štyridsiatych rokoch minulého storočia. Súčasným vládcom na Ukrajine adresoval tieto slová: „Vy po celý čas chcete niekoho zakázať, niekoho zastrašiť. Je to prejav komplexu menejcennosti, ktorý vedie k fašizmu? Všetko toto v dejinách už bolo, všetko toto sa už odohralo. Žiaľ, všetko toto sa končilo plynovými komorami,“ vyhlásil Červonenko.

Viacerí historici a pozorovatelia diania na východ od nás upozorňujú na skutočnosť, že na Ukrajine sa v posledných desaťročiach v médiách, v školskom systéme, v rámci takzvanej ATO a najnovšie už aj v zákonodarstve presadzuje a vnucuje samovražedná zásada  „Zabi v sebe Rusa!“

Medzitým sa objavili informácie, že na Ukrajine sa miestni neonacisti opäť budú snažiť zabrániť sláveniu 9. mája – dňa víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne nad hitlerovským nacizmom. Šéf pluku „Azov“ a „Nacionálneho korpusu“ Andrej Bileckij sa v televíznom vysielaní kanálu 112 rozčuľoval, prečo polícia v Odese 10. apríla nezasiahla proti odporcom chunty a sľúbil, že ak sa čosi podobné bude opakovať, výsledkom bude občianska vojna: „Som absolútne presvedčený, že Odesa dodala odvahy všetkým a že my uvidíme ďalší cirkus v Odese 2. mája, uvidíme na východe a dokonca i v Kyjeve 9. mája. No na Ukrajine je mnoho mládeže, ktorá tomu zabráni,“ vyhráža sa jeden z hlavných ukrajinských neonacistov a poslanec ukrajinského parlamentu (!) s prezývkou „Biely vodca“ Bileckij. Je dobré si pripomenúť, že ukrajinských neonacistov kontrolujú „nadnárodné“ kruhy, ktoré majú ku kresťanom a k Európanom bielej pleti rovnaký postoj ako „nadnárodné“ médiá, ktoré o „nesprávne uvažujúcich“ a „nesprávne voliacich“ belochoch píšu ako o „bielom odpade“.

Pred niekoľkými dňami aktivisti z Bileckým kontrolovaného „Nacionálneho korpusu“ zneuctili pamätník osloboditeľa Kyjeva od nemeckých nacistických okupantov  generála Nikolaja Vatutina, ktorý sa nachádza priamo nad jeho hrobom. 20. apríla, na deň narodenia Adolfa Hitlera, sa zasa v kyjevskom parku Pobeda (Víťazstvo) neďaleko stanice metra Darnica objavili letáky na počesť Hitlera. Všetky lavičky v parku boli oblepené s blahoželaniami dávno mŕtvemu zločincovi Hitlerovi k jeho narodeninám. Rovnaké plagáty boli prilepené na memoriálne dosky i na mramor priamo pri vchode do parku. Očitý svedok uviedol, že počas jeho hodinovej prechádzky „pracovníci, ktorí v parku strihali trávnik, neodstránili ani jeden plagát“.

Ako hovoria skúsení ľudia – kto sa nechce poučiť z histórie, bude si ju musieť prežiť po druhýkrát.

Vladimír Mohorita