Bratislava 12. marca 2018 (HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)

Robert Kaliňák (Smer-SD) odstúpil z postu ministra vnútra a funkcie podpredsedu vlády

Na snímke podpredseda vlády SR a minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD)

Odchádzajúci minister to oznámil v pondelok doobeda vo vyhlásení pre médiá. Kaliňák chce aj týmto krokom zachovať stabilitu na Slovensku. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice je pre Kaliňáka vec, s ktorou sa dá podľa jeho slov veľmi ťažko vyrovnať.
Verí, že vraha a objednávateľa vraždy polícia nájde. Pokojom pre vyšetrovateľov chce dokázať, že Slovensko je modernou krajinou. Kaliňák opäť zdôraznil, že na vražde pracuje najväčší vyšetrovací tím, Slovensko spolupracuje aj so zahraničím. Situácia bola podľa Kaliňáka posledné dni ale veľmi komplikovaná, a to aj pre klímu na politickej scéne.
Kaliňákov odchod z funkcie žiadal koaličný Most-Híd. Vládna kríza a napätie prišli po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice a po zverejnení Kuciakovho nedokončeného článku, ktorý hovorí o prepojení politikov na taliansku mafiu. Jeho demisiu chcela aj opozícia a táto požiadavka zaznela i od ľudí na minulotýždňových zhromaždeniach Postavme sa za slušné Slovensko.
Kaliňák o svojom rozhodnutí odstúpiť informoval nielen premiéra Roberta Fica, ale aj koaličných partnerov. K otázke návratu do parlamentu na post poslanca NR SR sa odstúpujúci minister vnútra nechcel bližšie vyjadriť.
Kaliňák bol ministrom vnútra v prvej (2006-2010), druhej (2012-2016) aj súčasnej tretej vláde Roberta Fica (Smer-SD). Je jedným zo zakladajúcich členov Smeru-SD a od roku 2004 je podpredsedom strany. Ide už o druhého člena kabinetu, ktorý odchádza po vražde novinára. Minulý týždeň vo funkcii skončil minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), išlo o jeho osobné rozhodnutie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.