Bratislava 17. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Minister obrany Peter Gajdoš sa dnes zúčastňuje na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii 2017, ktorá patrí k najvýznamnejším podujatiam v oblasti obrany a bezpečnosti. Predstavitelia Aliancie, Európskej únie a jednotlivých krajín diskutujú o najvážnejších aktuálnych bezpečnostných otázkach.

Na snímke vpravo hore minister obrany SR Peter GajdošNa snímke vpravo hore minister obrany SR Peter Gajdoš

“Témou diskusie je spolupráca v rámci Aliancie a Európskej únie, ako aj terorizmus a ďalšie aktuálne hrozby, ktoré dnes ohrozujú mier a bezpečnosť vo svete,” povedal minister obrany Peter Gajdoš. Ako doplnil neformálna atmosféra prispieva k posilneniu vzájomných vzťahov a je presvedčený, že prinesie návrhy mnohých riešení.

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii 2017 sa zúčastňuje viac ako 500 účastníkov. Hlavnými témami konferencie je budúcnosť NATO a transatlantických vzťahov po nástupe amerického prezidenta Donalda Trumpa, bezpečnostná spolupráca v rámci EÚ, krízy na Ukrajine a v Sýrii, terorizmus, informačná vojna, ale aj dopady klimatických zmien. Na konferencii sa zúčastňujú kľúčoví politici s vplyvom na tvorbu medzinárodného bezpečnostného prostredia.

Prvá aktivita jednej z najvýznamnejších bezpečnostných konferencii prebehla už v roku 1963 pod pôvodným názvom Internationale Wehrkunde-Begegnung (medzinárodné vojenské stretnutie). Nový názov Mníchovská bezpečnostná konferencia sa používa od roku 2009. Od začiatku predstavuje otvorené fórum umožňujúce politikom a expertom diskutovať o najvážnejších bezpečnostných otázkach prítomnosti a budúcnosti.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.