Minister obrany Gajdoš sa stretol s rezortnou kolegyňou Pendešovou

Sarajevo/Bratislava 6. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Ozbrojené sily (OS) SR sú pripravené pokračovať v podpore operácie EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine, kým to bude potrebné. Povedal to minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) v Sarajeve po stretnutí so svojou rezortnou kolegyňou Marinou Pendešovou. Účasť vojakov na operácii považuje za dôkaz záujmu Slovenska o podporu stability západného Balkánu

Na snímke ministerka obrany Bosny a Hercegoviny Marina Pendešová a minister obrany SR Peter Gajdoš

Gajdoš ubezpečil ministerku, že Slovensko, ako aj OS SR budú v operácii EUFOR ALTHEA pokračovať naďalej.
“V rámci reorganizácie tejto misie podľa potrieb budeme zvyšovať dvoch profesionálnych vojakov z hľadiska zabezpečenia HUMINT-u. Aj táto participácia v misii je jasnou deklaráciou priority zahraničnej politiky Slovenskej republiky, čo sa týka západného Balkánu,” informoval.
Cieľom misie EUFOR ALTHEA je podľa rezortu obrany stabilizácia regiónu západného Balkánu. V Bosne a Hercegovine v súčasnosti pôsobí zhruba 600 príslušníkov ozbrojených síl, ktorých vyslalo celkom 24 krajín, z toho 19 členských krajín Európskej únie (EÚ). Slovensko prispieva 43 príslušníkmi. V Bosne a Hercegovine sú tri styčné tímy OS SR, ktoré sú v spojení s lokálnymi autoritami.
Témou rokovania šéfov rezortov bola i vzájomná participácia na vojenských misiách. V tejto súvislosti minister zdôraznil, že aj takéto malé štáty dokážu zabezpečiť a podporiť budovanie a stabilitu mieru vo svete.
V súvislosti so vzájomnou rovnováhou medzi výcvikom, starostlivosťou o vojakov a modernizáciou chcú uskutočniť ďalšie rozhovory. Podľa Gajdoša je Slovensko pripravené odovzdať skúsenosti nadobudnuté v tejto misii, ale aj skúsenosti Slovenska z prístupového procesu do NATO a EÚ.
Predstavitelia ministerstiev počas stretnutia hodnotili aj vzájomné bilaterálne vzťahy. Gajdoš ozrejmil, že sa zhodli na potrebe prepracovania či vypracovania novej bilaterálnej dohody.
Gajdoš ocenil napredovanie krajiny a bosnianskeho rezortu obrany v rámci proeurópskej a transatlantickej orientácie. “Teraz je rad na strane ministerstva, na strane Bosny a Hercegoviny, aby postupnými krokmi zabezpečila realizáciu a plnenie ročného plánu,” ozrejmil Gajdoš.
Aj v tejto oblasti je podľa Gajdoša slovenská strana pripravená Bosne pomôcť v rámci bilaterálnej spolupráce.
 
Príspevok Minister obrany Gajdoš sa stretol s rezortnou kolegyňou Pendešovou zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)