Peking 30. júla 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Minister obrany Číny, generálplukovník Wei Fenghe sa stretol so svojim srbským kolegom Alexandrom Vulinom, ktorý bol na dvojdňovej návšteve Číny. Čínsky minister obrany Wei Fenghe povedal, že je presvedčený, že návšteva ministra Vulina prispeje k posilneniu priateľstva medzi oboma krajinami a zlepšeniu vzťahov medzi dvoma armádami.

Na snímke Alexander Vulin a Wei Fenghe

V úvode stretnutia so svojim srbským kolegom minister národnej obrany Čínskej ľudovej republiky Wei Fenghe zdôraznil, že rešpektuje srbskú armádu a vyjadril obdiv k spôsobu, akým srbské Ozbrojené sily čelili agresii NATO v roku 1999. Poznamenal, že „srbská armáda je veľkolepá armáda a srbský národ je veľkolepý národ“.
Čínsky minister vyjadril svoj veľký osobný rešpekt voči prezidentovi Srbskej republiky a najvyššiemu vrchnému veliteľovi srbských ozbrojených síl Alexandrovi Vučićovi kvôli jeho  zásadnej a konzistentnej politike pokiaľ ide o vzťahy s Čínskou ľudovou republikou a  dodržiavanie medzinárodného práva.
Obaja ministri vyhlásili, že vítajú postupne zblíženie Srbska a Číny a pozitívne výsledky vo viacerých kľúčových projektoch bilaterálnej spolupráce. Alexandar Vulin zdôraznil, že Srbsko je vďačné Číne za neustálu podporu. Dodal, že Srbsko zo svojej strany podporuje politiku jednotnej Číny a dúfa, že dve krajiny prehĺbia spoluprácu vo všetkých oblastiach.
„Cieľom Armády Srbska je dosiahnuť podobnú úroveň prípravy a výzbroje, ktorú v súčasnosti má Čína. Takže čínska armáda je pre nás vzorom,“ podčiarkol Alexandar Vulin. „Naše armády budú aj naďalej rozširovať spoluprácu. Srbská armáda by mala využiť bohaté vedomosti a skúsenosti čínskej armády, výcvik jej inštruktorov. Skrátka, chceme využiť veľké skúsenosti, ktoré má mohutná mnohomiliónová čínska armáda,“ zdôraznil srbský minister obrany Alexandar Vulin.

Eugen Rusnák
 
Príspevok Minister národnej obrany Číny vyhlásil, že obdivuje srbskú armádu, ktorá čelila agresii NATO v roku 1999 zobrazený najskôr Hlavné správy.