Bratislava 23. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/SITA/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Podľa zistení novinára Adama Valčeka z denníka SME na Okresnom súde Bratislava I chýbajú rozsiahle časti spisového materiálu v tiahnucej sa kauze Technopol Servis, kde vyšetrujú aj podnikateľa Mariana Kočnera

Na snímke budova Technopolu v roku 2017

Súd sa k informáciám o zmiznutí pasáži zo spisu vyjadril stručne. “Vec je v štádiu prešetrovania,“ odpovedala predsedníčka súdu Anna Kašajová.
Ako uvádza SME, nie je jasné, aké časť spisu chýba, avšak podľa zdroja z prostredia justícia ku zmiznutiu niektorých častí došlo.
“Nie je známe ani to, či zmizol žurnál, teda protokol, do ktorého sa chronologicky zaznačuje obsah spisu,” uvádza denník s tým, že žurnál je dôležitý pre spätnú rekonštrukciu spisu, bez neho je náročné zistiť, aké dokumenty boli v spise založené.
Denník Pravda informuje, že môže ísť až o 300 strán spisu. Z prípadu sa daja vylúčiť aj sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Miriam Repáková. Podľa medializovaných informácií mala rozhodnúť o zmene vlastníckej štruktúry Technopolu. Za toto rozhodnutie čelila kritike a preverovaniu zo strany rezortu spravodlivosti.
 
Údajne zmiznutý spis v kauze Technopol rieši aj minister spravodlivosti
Súdny spis ku kauze Technopol, ktorý sa údajne stratil z Okresného súdu Bratislava I, rieši aj minister spravodlivosti. Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová, momentálne minister smeruje na súd, kde sa bude o záležitosti informovať. O zmiznutí spisu informoval ako prvý denník SME.
Kauza Technopol sa týka sporov o majetok v hodnote približne 20 miliónov eur. O akcie spoločnosti Technopol Services sa sporili manželia Pavel a Denisa P. Záležitosť vyšetrovala aj polícia, ktorá v prípade vzniesla obvinenia z krádeže akcií a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. O kauze písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak, pričom sa v súvislosti so záležitosťou spomínalo aj meno podnikateľa Mariana K. Tomu podľa medializovaných informácií prišlo na účet približne pol milióna eur z danej spoločnosti.
 
Minister Gál potvrdil zmiznutie spisu v kauze Technopol, podáva trestné oznámenie
Minister spravodlivosti Gábor Gál potvrdil zmiznutie približne 300 strán spisu týkajúceho sa kauzy Technopol.
Ako ďalej povedal novinárom po návšteve Okresného súdu Bratislava I, vo veci podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podľa Gála bude po prešetrení celej veci vyvodená aj personálna zodpovednosť. Dodal, že časť materiálu by mohla byť zrekonštruovaná na základe elektronických záznamov.
Minister potvrdil, že zo spisu chýbajú strany, čo na nich bolo, nie je zrejmé. Minister si myslí, zmiznutú časť musel niekto pravdepodobne vziať, do kontaktu s ním malo prísť “veľa” ľudí. “Mohlo sa stať a v minulosti sa už stalo, že časť spisu sa našla niekde v inom spise, že zlyhá ľudský faktor, ale toto je pre mňa trošku podozrivé, že chýba tá časť spisu, ktorá môže byť pre vec veľmi významná,” skonštatoval.
Šéf rezortu nevylučuje v prípade vyvodenie osobnej zodpovednosti. Nie je mu jasné, prečo zo strany kompetentných už trestné oznámenie nepadlo. Predsedníčka súdu podľa jeho slov nevidela na takýto krok dôvod, keďže podobné prípady sa mali stať aj v minulosti a spis možno nahradiť a rekonštruovať. “Nemyslela si, že to je dôležité,” doplnil. Nevylúčil, že sa teraz preverí úplnosť spisov z ostatných káuz, v ktorých figuruje podnikateľ Marian K.
Podľa stanoviska predsedníčky Okresného súdu Bratislava I Anny Kašajovej zákonný sudca v tejto veci oznámil informáciu o chýbajúcej časti spisu predsedníčke súdu 10. októbra. “Dňa 12. októbra predsedníčka Okresného súdu Bratislava I vydala pokyn na rekonštrukciu spisu v zmysle Vyhlášky Ministerstva spravodlivosti SR č. 543/2005 (Spravovací a kancelársky poriadok). V tomto čase prebieha prešetrovanie predmetnej veci,” uvádza sa v stanovisku ktoré agentúre SITA poskytol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Až po ukončení prešetrenia bude podľa Kašajovej možné podrobne informovať o jeho výsledku.
 

 
 
Príspevok Minister Gál potvrdil zmiznutie spisu v kauze Technopol zobrazený najskôr Hlavné správy.