Bratislava 28. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
 
Modernizačné projekty, plnenie záväzkov voči NATO a zvyšovanie výdavkov na obranu boli témy, o ktorých rokovali minister obrany SR Peter Gajdoš a jeho americký partner James Mattis dnes v Prahe. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa MO SR Danka Capáková, v Českej republike sa stretli pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku Československej republiky

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš

Ozbrojené sily SR už majú vo výzbroje prvé štyri vrtuľníky americkej výroby UH-60M Black Hawk a v lete prijala vláda SR strategické rozhodnutie o nákupe stíhacích lietadiel F-16. „Spojené štáty americké sú naším strategickým partnerom a rozhodnutie modernizovať našu taktickú bojovú letku práve americkými stíhacími lietadlami F-16 vzájomné vzťahy ešte posilnilo. V súčasnosti pokračujeme v rokovaniach o konečnej podobe zmluvy. Veľmi však oceňujem, že vláda SR sa stotožnila s naším návrhom a prijala rozhodnutie kúpiť práve tieto špičkové stroje,” povedal Gajdoš. Amerického ministra tiež informoval o ďalšej modernizácii v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany do roku 2030 s dôrazom na 3D radary a obstaranie novej pozemnej techniky.
Americký minister obrany Mattis sa na stretnutí zaujímal o stav pripravovaného kontraktu na nákup stíhacích lietadiel. Zároveň potvrdil, že Spojené štáty sú v zmysle zmluvy pripravené na zabezpečenie výcviku pilotov a príslušného technického pozemného personálu. Ocenil tiež zvyšovanie výdavkov na obranu, ktoré bude v budúcom roku vo výške 1,73 percenta HDP, čo v peniazoch predstavuje medziročný nárast o viac ako 500 000 eur. „Ste dôkazom toho, že aj malá krajina môže priniesť veľké správy,” povedal.
Témou spoločného stretnutia bolo aj 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. V Prahe dnes vyvrcholili oslavy výročia a ich súčasťou bola aj vojenská prehliadka, na ktorej sa spolu s českými kolegami zúčastnili aj príslušníci Ozbrojených síl SR so svojou technikou. „Obdobie vzniku samostatnej Československej republiky bolo jedným z rozhodujúcich v našich dejinách. Som preto veľmi rád, že na momenty, ktoré zásadne formovali našu budúcnosť nezabúdame, či už dnes tu v Prahe, alebo 30. októbra v Martine, kde si pripomenieme 100. výročie prijatia Martinskej deklarácie,“ uviedol slovenský minister obrany.
 
Príspevok Minister Gajdoš rokoval v Prahe s americkým ministrom obrany Mattisom. Ten odkázal:”Ste dôkazom toho, že aj malá krajina môže priniesť veľké správy” zobrazený najskôr Hlavné správy.