Bratislava 18. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Minister obrany Peter Gajdoš pri príležitosti 80-tych narodenín ocenil významného vojenského historika Vojtecha Dangla. Za mimoriadne zásluhy pri zvyšovaní historického povedomia príslušníkov ozbrojených síl a rozvoj našej vojenskej historickej vedy mu dnes udelil „Pamätnú medailu ministra obrany Slovenskej republiky 1. stupňa“.

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš

„Je mi veľkou cťou, že som mohol pri príležitosti životného jubilea oceniť tak významného vojenského historika, akým je pán Dangl. Patrí mu naša vďaka za jeho celoživotný prínos. Aj vďaka nemu sa môžeme začítať do série kníh Vojenské dejiny Slovenska, alebo časopisu Vojenská história a veľa ďalších publikácií, ktoré mapujú naše vojenské dejiny,“ povedal šéf rezortu obrany. Zároveň ocenil, že Vojtech Dangl aj napriek vysokému veku naďalej aktívne spolupracuje s Vojenským historickým ústavom.

„Rád by som poďakoval za dnešné ocenenie, veľmi si ho vážim. A zároveň to beriem ako ocenenie práce všetkých vojenských historikov,“ povedal Vojtech Dangl a ministrovi Gajdošovi venoval svoju publikáciu „Pod zástavou cisára a kráľa“.

„Vojtech Dangl patrí medzi významné osobnosti slovenskej vojenskej historickej vedy. Počas svojho takmer 35 ročného pôsobenia vo Vojenskom historickom ústave jej nezmazateľnou pečaťou vštepil charakter,“ uviedol riaditeľ Vojenského historického ústavu plukovník Miloslav Čaplovič. Dodal, že ako 13-ročný čítal jeho knihu „Bitky a bojiská“, čo ho priviedlo k tomu, že sa neskôr stal vojenským historikom.

PhDr. Vojtech Dangl, CSc. sa narodil 15. apríla 1937. Od roku bol 1969 pracovníkom Oddelenia vojenský dejín Slovenska, predchodcu Vojenského historického ústavu, v ktorom pracoval až do roku 2004, čiže takmer 35 rokov. Významným spôsobom sa dlhodobo podieľal na rozvoji slovenskej vojenskej historickej vedy. Nezmazateľne prispel k realizácii viacerých vedeckých zámerov. Medzi najvýznamnejšie patrí vydanie siedmich zväzkov Vojenských dejín Slovenska. Patrí k zakladateľom vedeckého časopisu Vojenská história a dodnes je podpredsedom redakčnej rady. V roku 1998 mu bola udelená „Pamätná medaila ministra obrany SR III. stupňa“. Je držiteľom viacerých ocenení.

TASR o tom informovala Danka Capáková, hovorkyňa MO SR.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.