Bratislava 31. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) dnes prijal veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrewa Johna Gartha. Hlavnými témami stretnutia boli otázky bilaterálnej spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany ako aj plánovaný príspevok Veľkej Británie do NFIU (NATO Force Integration Unit) na Slovensku

Na snímke minister obrany Peter Gajdoš

Zároveň diskutovali aj 100. výročí vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov a zásadnej historickej úlohe, ktorú Spojené kráľovstvo pri štátotvornom úsilí oboch národov zohralo. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková. “Spolupráca našich krajín je dlhodobo na vynikajúcej úrovni. Vždy je však priestor na to, aby sme ju ešte zintenzívnili, či už v oblasti vzdelávania, výcviku alebo výmeny skúseností. Budeme tak pripravení ešte lepšie a efektívnejšie reagovať na aktuálne bezpečnostné výzvy,” povedal minister obrany Peter Gajdoš.
Ako príklad doterajšej spolupráce vyzdvihol slovenský minister pravidelné kurzy, ktoré každoročne organizuje britský vojenský a poradenský tím vo Vyškove alebo Kráľovská vojenská akadémia Sandhurst na Slovensku. Zdôraznil tiež, že Veľká Británia plní významnú úlohu z hľadiska bezpečnosti. Gajdoš informoval britského veľvyslanca aj o zvyšovaní slovenského rozpočtu na obranu. Slovensko sa zaviazalo zvýšiť výdavky do roku 2020 na úroveň 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a do roku 2020 na rovné dve percentá.
Príspevok Minister Gajdoš diskutoval s britským veľvyslancom o bilaterálnej spolupráci zobrazený najskôr Hlavné správy.