Bratislava 16. októbra 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Minister financií Ladislav Kemenický v utorok v relácii rádia Expres Braňo Závodský Naživo vysvetlil, prečo sa napokon vláde nepodarilo priniesť vyrovnaný rozpočet na budúci rok

Na snímke Ladislav Kamenický

“Tak ako ho nazval aj premiér na tlačovej konferencii, ide o kompromisný rozpočet so silným sociálnym akcentom. Reflektuje mnohé sociálne opatrenia, ktoré sú tu zahrnuté. Charakterizujem ho tak, že je to predvolebný rozpočet. Za posledných osem rokov je len druhým predvolebným rozpočtom. Na rozdiel od môjho predchodcu Petra Kažimíra som nemal ten komfort, že v parlamente ho schvaľovala v podstate iba jedna strana. Teraz je dôležité dosiahnuť konsenzus,” vysvetlil šéf rezortu financií.

Dodal, že aj vzhľadom k tomu, že Národná banka Slovenska od jeho nástupu viackrát menila prognózu deficitu a v súvislosti s viacerými sociálnymi opatreniami, ktoré ako sociálny demokrat podporuje, bolo zostavovanie rozpočtu na budúci rok jedným z najťažších v histórii krajiny. Kamenický doslova hovorí o tom, že rozpočet je nastavený “na hrane”.

“My musíme vychádzať zo zákona o rozpočtových pravidlách a ten nám určuje maximálny limit deficitu na budúci rok, nakoľko to musíme predkladať aj Európskej komisii. Ten je na úrovni pól percenta HDP a z toho vychádzajú aj ďalšie prepočty.”

Kamenický tvrdí, že “rozpočet je štedrý k ľuďom”. Spomenul 10-percentnú valorizáciu platov zamestnancov v štátnej správe, ktorá sa dotkne učiteľov, policajtov, hasičov úradníkov a podobne.

“Sú tam rôzne sociálne opatrenia typu rodičovský príspevok, sú tam podpory sociálnym zariadeniam, príspevky na opatrovateľov, baví sa aj o dvojnásobnom vianočnom príspevku atď.,” dodal.

Minister tiež uviedol, že na druhej strane tu je “ochladzovanie podnikateľského prostredia”. “Ja keď som prišiel, tak akurát sa to začalo všetko otáčať proti mne – znížený hospodársky rast o dve percentá, dostali sme sa zo 4,5 na 2,4 a v budúcom roku na 2,3 percenta.” To podľa ministra znamená už pre tento rok o 200 miliónov menej v štátnej kase.

“Je tu tlak na jednej strane sociálnych opatrení a ekonómia je o rovnováhe, čiže ja musím hľadať balans medzi sociálnymi opatreniami a tým, čo si ten štátny rozpočet môže dovoliť,” zhodnotil v rozhovore pre rádio Expres Kamenický.

Jaroslav Zajac

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj