Bratislava 26. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Poslanec NR SR Mihál priblížil, že po novom by kritériom na prerozdelenie podielových daní bola tzv. daňová rezidencia

Na snímke poslanec NR SR Jozef Mihál

Zjednodušiť systém a umožniť ľuďom žijúcim v Bratislave platiť dane v tomto meste je cieľom návrhu novely zákona o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov, ktorú na októbrovú schôdzu parlamentu predkladá nezaradený poslanec NR SR a spoluzakladateľ mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Jozef Mihál. Ako Mihál uviedol na dnešnej tlačovej besede, tím kandidáta na primátora Bratislavy Matúša Valla oslovil členov strany Spolu – občianska demokracia a tí tento návrh považujú za spravodlivý.
Mihál priblížil, že po novom by kritériom na prerozdelenie podielových daní bola tzv. daňová rezidencia. “Tam, kde človek žije, kde je stredisko jeho záujmov, kde pracuje, kde jeho deti chodia do školy. Občan by mohol nahlásiť na úrade, že jeho daňová rezidencia je v Bratislave, napriek tomu, že tu nemá trvalý pobyt. Musel by to doložiť dokladom, že v Bratislave napríklad pracuje, že tu jeho deti chodia do školy. Nenútili by sme občanov zmeniť trvalý pobyt. Oni by tak mohli urobiť dobrovoľne, nič by ich to nestálo. Samospráva by ich oznámenie spracovala a ďalšie rozdelenie podielových daní by muselo putovať za ním do mesta, v ktorom reálne žije. Takto vie Bratislava získať spravodlivo peniaze na svoj rozvoj,” uviedol Mihál.
Ako Vallo uviedol dnes na tlačovej besede, cieľom návrhu novely je priniesť spravodlivé platenie daní. Podľa neho v Bratislave žije o 130-tisíc ľudí viac, ako hovoria oficiálne údaje na základe trvalých pobytov. “Žijú v Bratislave, pracujú tu, parkujú, cestujú, vozia deti do škôl, sú to reálni obyvatelia nášho mesta. Lenže Bratislava musí na to doplácať, keďže tu nemajú trvalý pobyt a ich dane skončia v rozpočtoch miest a obcí, kde už dávno nebývajú,” uviedol Vallo s tým, že to považuje za nespravodlivé. Podľa neho to znamená 39 miliónov eur ročne, ktoré Bratislave uniknú na podielových daniach.
Novela zákona podľa Valla dáva občanom možnosť slobodne si určiť, ktorému mestu a obci chcú platiť podielové dane. Je presvedčený, že v tomto prípade nie je dôležité, kde má človek trvalý pobyt. “Táto novela má za cieľ priniesť spravodlivé platenie daní tak, aby Bratislava finančne získavala z toho, že do nej prichádzajú žiť ľudia z celého Slovenska,” uviedol Vallo. Zároveň tvrdí, že je úlohou mesta umožniť Nebratislavčanom platiť dane v Bratislave jednoduchším spôsobom a v druhom kroku ponúknuť protihodnotu, ktorou môžu byť napríklad výhody v parkovacej politike.
 
Príspevok Minál prichádza s možnosťou pre občanov slobodne si určiť, ktorému mestu chcú platiť dane zobrazený najskôr Hlavné správy.