Berlín 7. marca (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Celkovo 162 mimovládnych organizácií z 20 krajín vyzvalo vlády členských štátov Európskej únie, aby vo svojej utečeneckej a migračnej politike rešpektovali zásady ľudských práv, o ktoré sa pri vzniku opierala Únia. Stalo sa tak krátko pred blížiacim sa summitom EÚ v Bruseli.

Ilustračná foto

Medzi signatármi sú napríklad organizácie ako Amnesty International, Caritas Europe, Human Rights Watch, Oxfam, či Save the Children. Podľa dnes zverejneného textu výzvy poukazujú na napredovanie xenofóbneho populizmu na starom kontinente a zdôrazňujú, že nie je v súlade so spomínanými zásadami snaha odradiť ľudí od príchodu na starý kontinent a tým im odoprieť potrebnú ochranu.

Musíme spoločne zabrániť, aby sa legitímne obavy… využili a zneužili na pád európskeho projektu, konštatujú signatári v spoločnom vyhlásení. “Očakávame trvalú, predvídavú migračnú politiku, ktorá garantuje rešpektovanie ľudských práv namiesto ich ohrozenia,” zdôrazňuje sa v zverejnenom texte. “Iba Európa, ktorá chráni práva všetkých bez výnimky, je Európou, na ktorú môžeme byť hrdí,” dodávajú iniciátori výzvy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.