Bratislava 11. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Mimovládne neziskové organizácie by mali mať vlastný register. Zriadiť ho má zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií, ktorý v utorok posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania.

Na snímke ministerka vnútra Denisa Saková

“Tento zákon vnáša čistotu a transparentnosť do mimovládneho sektora,” uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).
Register má predstavovať “logicky jednotný a dátovo konzistentný zdroj údajov o občianskych združeniach, odborových organizáciách, organizáciách zamestnávateľov, organizáciách s medzinárodným prvkom, neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby, nadáciách a neinvestičných fondoch”.
Právnu normu pripravilo ministerstvo vnútra. Poukazuje, že v súčasnosti nie je zákonná povinnosť viesť údaje o štatutárnom orgáne a členoch štatutárneho orgánu pri uvedených organizáciách. “Orgány verejnej moci, ani tretie strany, nemajú v súčasnosti k dispozícii relevantné údaje o organizačných jednotkách občianskych združení,” uvádza ministerstvo.
Zriadenie registra mimovládnych neziskových organizácií umožní v budúcnosti získať komplexné údaje o mimovládnych neziskových organizáciách. “Právne subjekty evidované v registri mimovládnych neziskových organizácií budú jednoznačne identifikované a budú tvoriť spoľahlivú a aktuálnu zdrojovú agendu pre register právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci,” uviedlo ministerstvo.
 
Príspevok Mimovládne neziskové organizácie by mali mať vlastný register zobrazený najskôr Hlavné správy.