Banská Štiavnica 24. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Rodičia by si mali dobre rozmyslieť, do akého letného tábora cez prázdniny prihlásia svoje deti. Niektoré sú totiž organizované pod taktovkou liberálnych aktivistov z rôznych mimovládnych organizácií. Dnes v Banskej Štiavnici odštartoval jeden z nich za účasti Juraja Smatanu, zabávača Jána Gorduliča či šéfa banskobystrického samosprávneho kraja. Hovoriť sa má o nenávisti, radikalizme či extrémizme.

Na snímke Juraj Smatana

Letnú školu v Banskej Štiavnici pre zhruba tridsať študentov stredných škôl organizuje kontroverzný Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI), ktorý nedávno kritizoval aj minister obrany Peter Gajdoš. Hovorkyňa inštitútu Monika Masariková uviedla, že cieľom letnej školy “Mladí proti extrémizmu a radikalizmu” je naučiť študentov, aké formy má v súčasnosti extrémizmus, radikalizmus a netolerancia a ako sa im brániť,.
Hovorkyňa dodala, že projekt letnej školy pripravil SSPI v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti SR, nadáciou Friedrich Ebert Stiftung a NATO PDD. Pre študentov počas celého víkendu organizuje prednášky a tréningy. „Tie majú študentov naučiť, aké formy má dnes extrémizmus, radikalizmus a netolerancia, kde sa s nimi stretávame a ako sa im môžeme účinne brániť. Diskusie sa zamerajú aj na rozvoj kritického myslenia,“ priblížila Masariková.
Študentov privítal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter. Vyzval ich, aby sa nebáli oponovať radikálnym názorom a nenávisti. „Radikálne riešenia možno na prvý pohľad vyzerajú lákavo, pretože predstierajú riešenie sociálneho napätia a ekonomických problémov, ich výsledok je však opačný,” zdôraznil Lunter.
Podľa Masarikovej pozvanie medzi študentov prijali aj učiteľ a občiansky aktivista Juraj Smatana, stand-up komik Ján Gordulič, poradca prezidenta SR Peter Bátor a ďalší hostia.
 
Príspevok Mimovládkari idú vymývať mozgy študentom na letných školách aj za účasti Smatanu, Luntera či Kiskovho poradcu Bátora zobrazený najskôr Hlavné správy.