Bratislava 16. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Zástupcovia iniciatívy Chceme veriť vo štvrtok rokovali s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD) o zmenách v polícii. Kritizovali novelu zákona o Policajnom zbore (PZ) SR, ktorá podľa nich nevedie k odpolitizovaniu polície. V kľúčových bodoch sa so Sakovou nezhodli. TASR o tom informoval Juraj Rizman z občianskeho združenia Via Iuris.

Na snímke občianska aktivistka a spoluzakladateľka občianskeho združenia Aliancie Fair-play Zuzana Wienk počas brífingu iniciatív Chceme veriť

Iniciatíva Chceme veriť, ktorú tvoria občianske organizácie Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu, Liga za ľudské práva, Inštitút SGI, Nadácia otvorenej spoločnosti a Nadácia Pontis, podala s podporou viac ako 5500 ľudí hromadnú pripomienku k návrhu novely zákona.
“Naším návrhom sme chceli dosiahnuť, aby prezidenta PZ SR vyberala vyvážene zložená komisia a aby nemohlo dôjsť k jeho zabetónovaniu vo funkcii. Zásadne nesúhlasíme s tým, aby vyšetrovanie trestných činov policajtov vykonávali tiež príslušníci Policajného zboru, pretože to vzbudzuje pochybnosti o objektívnosti a nezávislosti takéhoto vyšetrovania. Keďže v týchto zásadných otázkach sme nedosiahli zhodu, návrh považujeme za škodlivý a nemôžeme s ním súhlasiť,” povedala Kristína Babiaková z Via Iuris.
“Na rozporovom konaní nás nepríjemne prekvapila informácia, že zákon bude predložený vláde v znení, ktoré neumožní kandidovať ľuďom, ktorí nie sú v aktívnej policajnej službe. Považujeme to za neodôvodnené zužovanie okruhu osôb, ktoré majú predpoklady stať sa vhodným policajným prezidentom,“ povedala Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva.
Saková vraj považuje návrh za pokrokový oproti právnym úpravám v iných európskych štátoch. Iniciatíva si však myslí, že novozvolený policajný prezident bude sedem rokov takmer neodvolateľný, pretože jeho odvolanie by vyžadovalo zhodu koaličných a opozičných strán.
 
Príspevok Mimovládkam sa nepáči, akým spôsobom chce Saková vyberať prezidenta Policajného zboru zobrazený najskôr Hlavné správy.