Brusel/Madrid 24. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
 
Nedeľňajší mimoriadny summit EÚ o brexite sa uskutoční podľa plánu po tom, ako sa podarilo vyjasniť nedávno vznesené námietky Španielska v súvislosti s Gibraltárom. S odvolaním sa na zdroje z prostredia rokovaní o tom informovali svetové agentúry

Na snímke Donald Tusk

Hovorca predsedu Európskej rady Donalda Tuska v sobotu tvítoval, že Tusk telefonoval so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom a summit je “o niečo bližšie” k svojmu uskutočneniu podľa plánu.
Uzatvorenie sporu ohľadne Gibraltáru následne pre médiá potvrdil samotný Sánchez, informovala spravodajská televízia Sky News.
Predseda Tusk medzičasom partnerom z EÚ zaslal pozývací list na mimoriadny summit Európskej únie o texte dohody o brexite, ktorú 14. novembra schválila britská vláda, obsahujúci program a agendu nedeľňajšieho rokovania.
Tusk hlavám štátov a vlád európskej dvadsaťsedmičky odporúčal, aby v nedeľu dohodu o brexite vyjednanú s Londýnom prijali.
“Niekto nemá dôvod byť šťastný. Minimálne je to však rozhodujúci čas, EÚ27 prešla testom jednoty a solidarity,” uviedol Tusk v liste.
Sánchez v piatok počas návštevy Kuby pohrozil, že ak sa jeho krajina nedohodne s Britániou ohľadom Gibraltáru, mimoriadny summit EÚ o brexite sa “s veľkou pravdepodobnosťou” neuskutoční.
Predstavitelia Španielska už predtým naznačili, že sú pripravení blokovať dohodu o odchode Británie z EÚ, pokiaľ im Londýn nebude garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru.
Španielsko si dlhodobo robí nárok na územie Gibraltáru, ktoré bolo nútené odstúpiť britskej korune na základe Utrechtského mieru v roku 1713.
Po vystúpení Británie z Európskej únie príde o členstvo v EÚ automaticky aj Gibraltár, a to aj napriek tomu, že v referende v júni 2016 až 96 percent voličov v Gibraltári hlasovalo za zotrvanie Británie v EÚ.
 
Príspevok Mimoriadny summit EÚ o brexite sa uskutoční podľa plánu zobrazený najskôr Hlavné správy.