• jeden 37-ročný podozrivý mŕtvy, ďalší 23-ročný podozrivý zadržaný
  • 23-ročný zadržaný útočník do krajiny prišiel ako utečenec
  • Najmenej 12 mŕtvych a 48 zranených
  • Polícia incident vyšetruje ako teroristický útok
  • K útoku došlo dnes večer okolo 20.00 h SEČ neďaleko Pamätného kostola cisára Wilhelma na námestí Breitscheidplatz v štvrti Charlottenburg
  • Televízia ZDF uviedla, že auto má poľské evidenčné číslo
  • Vodič najprv vyšiel od rohu ulíc Kantstrasse a Budapester Strasse na chodník, potom si to namieril k vianočným trhom, kde zdemoloval niekoľko stánkov, a následne sa vrátil na Budapester Strasse, kde zostal stáť

10:58 Podľa Sudinfo.be sa už v minulosti objavili informácie, že sa islamisti pokúsia zaútočiť na vianočné trhy západnej Európy. Konkrétne vtedy padala výstraha na 5. decembra.

10:51 Polícia v uliciach Berlína zvýšila hliadky s nepriestrelnými vestami a samopalmi.

Vozidlo mali uniesť

10:49 Bratranec poľského vodiča Ariel Žurawski pre TVN24 povedal, že vozidlo uniesli, keď smerovalo z nákladom oceľových nosníkov z Talianska do Berlína. Kamión musel podľa neho pre oneskorenie v doručení dodávky parkovať v Berlíne do utorka. Napísala to webová stránka britskej stanice BBC.

Žurawski, ktorý bol zároveň majiteľom tohto kamiónu, potvrdil, že vodič bol nezvestný od pondelka 16.00 h. „Je to môj bratranec. Poznal som ho od detstva. Môžem za neho ručiť,“ povedal. Polícia sa však domnieva, že kamión ukradli zo staveniska v Poľsku.

10:39 V okolí vozidla sa od rána pohybovali novinári a špecialisti poverení vyšetrovaním útoku.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

10:36 Nemecká polícia oznámila, že podozrivého z útoku na úteku chytila vďaka pohotovému a odvážnemu svedkovi, ktorý ho prenasledoval, keď utiekol do tmy, aby sa ukryl v parku zoologickej záhrady. Tá sa nechádza neďaleko miesta útoku.

10:30 Podľa informácií Focus Online bol poľský šofér kamiónu zrejme zastrelený.

10:24 Útok na ľudí zhromaždených na vianočných trhoch je útokom proti kultúrnej identite Európy. SR má preto právo prijímať opatrenia. Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) po zasadnutí Národného bezpečnostného analytického centra v súvislosti s útokom v Berlíne a s prijatím zvýšených bezpečnostných opatrení.

10:19 Nemecká polícia občanov upozornila, že hrozbu útokov nemožno nikdy 100-percentne vylúčiť ani zažehnať. V Nemecku sa nachádza okolo 2 500 trhovísk, na ktorých sa trhy konajú aspoň dvakrát týždenne.

10:14 Podľa denníka Bild je podozrivým útočníkom z Pakistanu 23-ročný Naved B. Do Nemecka prišiel asi pred rokom.

10:11 Nemecký portál Bild označil miesto tragédie a načrtol trasu smrtiaceho nákladného vozidla.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

10:05 Podľa nemeckých médií disponoval útočiaci migrant, údajne pochádzajúci z Pakistanu, viacerými identitami.

10:00 Podľa poľského kanálu TVN24 boli príčinou smrti poľského vodiča kamiónu bodné rany na tele.

09:59 Celý Berlín dnes smúti. Predvianočné útoky ľudia neočakávali.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

09:57 Niektorí z účastníkov útoku utrpeli devastačné zranenia a počet obetí sa môže ešte zvýšiť.

09:56 Merkelová zatiaľ oficiálne nereagovala na pondelkový masaker.

09:48 Európa musí držať spolu, musíme byť súdržní, povedal na margo útoku na berlínske vianočné trhy predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. „K tomu, čo sa stalo v Nemecku, je ťažko čokoľvek napísať. Je veľa otázok, málo odpovedí,“ napísal Danko na Facebooku.

09:46 Premiér Robert Fico (Smer-SD) je šokovaný z útoku na vianočné trhy v Berlíne. „Je to veľmi smutná správa pre nás všetkých,“ napísal Fico v sústrastnom telegrame nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

09:45 Podozrivý muž, ktorý v pondelok večer zrejme zámerne vošiel s neosvetleným kamiónom na vianočné trhy v Berlíne, mohol prísť do Nemecka tzv. balkánskou migračnou trasou. Uviedli to dnes nemecké bezpečnostné zdroje.

09:42 Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, vyjadril po pondelkovej tragédii v nemeckom Berlíne v mene všetkých slovenských biskupov sústrasť nemeckému ľudu: „V mene slovenských biskupov Vám chcem vyjadriť našu hlbokú účasť a náš smútok. Pripájame sa k Vašim modlitbám za zomrelých a zranených, za ich príbuzných a drahých. Nech Boh posilní Vás i celú Vašu cirkev v tomto ťažkom okamihu!“

Slováci medzi obeťami nie sú

9:40 „Slovenské veľvyslanectvo v Berlíne komunikovalo s Krízovým reakčným centrom nemeckého ministerstva zahraničných vecí, ktoré  doposiaľ nemá informácie, že by medzi zranenými alebo obeťami boli slovenskí občania. MZVaEZ SR situáciu naďalej sleduje,“ komentoval situáciu riaditeľ Tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Igor Skoček.

09:39 Podľa bezpečnostného experta televíznej stanice n-tv sa vyšetrovanie musí predovšetkým sústrediť na zodpovedanie otázky, či útok bol činom „osamelého vlka“, alebo či išlo o akciu člena organizovanej skupiny, od ktorej možno očakávať ďalšie atentáty.

09:38 Vyšetrením pondelkového zrejme teroristického útoku na vianočný trh v Berlíne bol poverený Spolkový kriminálny úrad (BKA). Podľa agentúry DPA o tom rozhodol spolkový generálny prokurátor.

09:28 Nemecká polícia ohlásila veľkú tlačovú konferenciu, ktorá by sa mala začať dnes popoludní.

09:21 Nákladiak pri svojej jazde smrti narážal do všetkého, čo mu stálo v ceste.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

Merkelová stráca podporu

09:20 Podľa informácií portálu Bild v utečeneckom stredisku na bývalom letisku Tempelhof dnes ráno nedošlo k žiadnemu zatknutiu.

09:07 Vianočný atentát v Berlíne posilní aj pravicové politické sily v Nemecku, ktoré kritizujú kancelárku Angelu Merkelovú za jej nezodpovednú politiku voči migrantom. Domnieva sa predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) a bývalý šéf rozviedky Slovenskej informačnej služby Igor Cibula.

09:00 Desivé obrazy tragédie na vianočných trhoch.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

08:57 Útočník z Pakistanu sa po masakre snažil ukryť v blízkosti zoologickej záhrady. Tam ho ešte živého dopadla polícia.

08:50 Takto vyzerajú berlínske vianočné trhy dnes ráno po útoku.

Zdroj: Reuters print screen livestream MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

08:43 Muž, ktorého mŕtvola sa našla v kabíne nákladného vozidla, bol poľským občanom, oznámila dnes berlínska polícia. Jeho totožnosť zatiaľ neoznámila. Uviedla však, že podľa doterajších poznatkov nebol tým, kto s vozidlom do davu na trhu narazil. Podľa denníka Berliner Morgenpost nariadili úrady vykonať pitvu, aby sa zistila príčina jeho úmrtia.

08:41 Útok preveril pripravenosť nemeckých záchranných zložiek.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

Slovensko zvyšuje bezpečnostné opatrenia

08:40 Dnes sa v priestoroch Ministerstva obrany SR v Bratislave uskutoční brífing predsedu vlády SR Roberta Fica a podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka po zasadnutí Národného bezpečnostného analytického centra v súvislosti s útokom v Berlíne a s prijatím zvýšených bezpečnostných opatrení.

08:37 Rozhlasová stanica RBB s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje oznámila, že muž, ktorý auto riadil, sa narodil 10. januára 1993 v Pakistane a do Nemecka prišiel 31. decembra 2015 hraničným prechodom Passau. Dopustil sa drobnejších kriminálnych priestupkov a polícii bol známy. Berlínska polícia túto informáciu nechcela komentovať.

Ďalší zásah špeciálneho komanda

08:33 Podľa denníka Die Welt dnes ráno na bývalom letisku Tempelhof operovalo špeciálne komando. Podozrivý z útokov sa tam mal podľa neoficiálnych informácií ukrývať v utečeneckom stredisku.

08:21 Polícia momentálne zhromažďuje všetky dôkazy z miesta činu.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

08:20 Die Welt uvádza, že plánovanie útoku naznačuje aj to, že vozidlo vošlo do davu bez zapnutých svetiel. Dosvedčili ti policajné zdroje.

08:20 Podľa zahraničných zdrojov ešte stále nebola ukončená identifikácia obetí.

08:17 V médiách sa objavila prvá fotografia útočníka z vozidla.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

08:10 Ulicami Berlína sa po útoku rozliehalo zúfalstvo, chaos prerušovali policajné sirény.

08:09 Vianočné trhy krátko po útoku.

08:08 Miesto útoku je stále uzavreté a ulice sú prázdne.

08:06 Die Welt napísal, že nemecká polícia mala mať niekoľko dní informácie o tom, že existuje nebezpečenstvo útoku na vianočné trhy v metropole.

07:50 Slovensko je tak ako iné štáty pripravené pomôcť Berlínu. Povedal to minister vnútra Robert Kaliňák.

07:14 Nemeckí vyšetrovatelia „pracujú s predpokladom“, že páchateľ, ktorý v pondelok večer vošiel s neosvetleným kamiónom na vianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg, tak urobil zámerne. Informovala o tom dnes ráno miestna polícia, ktorá zároveň vyslovila podozrenie, že išlo o teroristický útok.

03:34 Berlínska polícia v skorých ranných hodinách potvrdila, že bezduché mužské telo, ktoré sa našlo v kabínke kamióna, patrí poľskému občanovi. Žiadne ďalšie podrobnosti však strohá informácia zverejnená prostredníctvom sociálnych sietí neobsahuje.

03:04 Poľský prezident Andrzej Duda prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyzval všetkých, ktorí tak môžu učiniť, aby sa modlili za uzdravenie zranených a duše zosnulých píšuc o tragédii v Berlíne. Holandský premiér Mark Rutte na sociálnej sieti napísal, že jeho krajina smúti podobne ako Berlín nad mnohými vyhasnutými životmi a zranenými. „Myslíme na každého, kto dnes večer márne čaká na návrat milovanej osoby domov. V mene Holandska som svojej nemeckej kolegyni Angele Merkelovej vyjadril sústrasť a ponúkol pomoc, kde to len ide,“ uviedol ešte v pondelok Rutte.

02:24 Novozvolený americký prezident Donald Trump odsúdil „desivý teroristický útok“ kamiónom na vianočný trh v Berlíne, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 48 zranených. Trump pripísal zodpovednosť za útok extrémistom z takzvaného Daeš a iných islamistických zoskupení, ktorí podľa neho „neustále masakrujú kresťanov…, čo je súčasťou ich globálneho džihádu“.

02:14 Na následky ťažkých zranení po pravdepodobnom teroristickom útoku na predvianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg, ku ktorému došlo v pondelok večer, zomreli podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA v nemocnici ďalšie tri osoby. Celkový počet obetí sa tak zvýšil z doterajších deväť na 12.

01:59 Francúzsky prezident Francois Hollande vyjadril už krátko po pondelkových večerných udalostiach v Berlíne solidaritu a spoluúčasť nemeckým občanom. „Francúzi zdieľajú smútok Nemcov v súvislosti s touto tragédiou, ktorá zasiahla celú Európu,“ uvádza sa v prvej reakcii Elyzejského paláca.

01:27 Česká republika v reakcii na pravdepodobný teroristický útok v Berlíne posilnila s okamžitou platnosťou bezpečnostné opatrenia na miestach s vysokou koncentráciou osôb.

00:52 Bezduché telo muža v kabínke kamiónu, ktorého vodič vošiel s vozidlom v pondelok večer na preplnené vianočné trhy v štvrti Charlottenburg v Berlíne, by mohlo patriť podľa informácií viacerých nemeckých i poľských médií poľskému občanovi.Ani poľské ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave, ani ambasáda krajiny v Berlíne to však nepotvrdili. Možnosť, že ide o pôvodného vodiča kamiónu, zamestnanca špedičnej firmy a bratranca jej majiteľa Ariela Žuravského, tak zostáva na úrovni špekulácií.

00:33 Podľa bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka budú útoky tohto typu len pribúdať: „Čo je najhoršie, že napríklad nedá sa nič robiť s touto situáciou… Je to najväčší level nebezpečenstva hrozieb. Teroristi nepoužívajú len nákladné vozy, používajú malé deti, sedem – desať ročné, dievčatká, teraz sme mali možnosť vidieť jeden chlapec sa chcel odpáliť – nešlo mu to, a čo je najhoršie teraz, ak si zoberieme prípad v Turecku, že ľudia, ktorí majú zabraňovať teroristickým útokom a chrániť politikov, tak s výhradou vykonajú útok a atentát, čiže je teraz tak stav už tak vážny, že je potrebné úplne zmeniť filozofiu politiky a európskych lídrov,“ zdôraznil Zábojník.

00:09 Ako vyplýva z informácií internetového vydania magazínu Der Spiegel, polícia okolie dejiska pravdepodobného útoku hermeticky uzavrela, celé námestie zabezpečujú policajti so samopalmi. Nad trhoviskom, ktorého časti sú výrazne osvetlené, panuje strašidelné ticho. Nechýbajú však zvedavci, ktorí si pred policajným zabezpečením robia „selfies“.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

00:07 S vodičom kamiónu s poľským evidenčným číslom sa kontakt prerušil už okolo 16.00 hodine.

00:05 Hovorca polície bol opatrnejší a povedal, že jeho kolegovia nemajú zatiaľ jednoznačné indície o tom, že došlo k útoku, ani o tom, že išlo o nešťastie. Vyšetrovatelia však vychádzajú z predpokladu, že išlo o útok.

00:03 Nemecké bezpečnostné zložky nemajú síce ešte ucelený obraz o pozadí večerného pravdepodobného útoku na vianočné trhy v Berlíne, avšak mnohé hovorí podľa informácií, ktoré získala z ich prostredia tlačová agentúra DPA, pre islamistický motív.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

23:46 Nákladiak mal byť naložený železom pri odchode z Talianska do Nemecka, čo ho malo urobiť smrteľnejším, informuje Guardian.

23:39 Zatiaľ je predčasné hovoriť, či sú alebo nie sú medzi obeťami útoku v Berlíne slovenskí občania. „Zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými úradmi. Zatiaľ sa na nás neobrátil žiadny slovenský občan so žiadosťou o pomoc,“ uviedol.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

23:36 „Oplakávame mŕtvych,“ napísal Merkelovej hovorca. Kancelárka sa spojila s aj s ministrom vnútra, aby sa informovala o útoku.

23:00 Na Slovensku sa okamžite spustili štandardné opatrenia, ktoré sa v takýchto situáciach prijímajú, povedal predseda vlády Robert Fico

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

22:40 Polícia sa domnieva, že nákladné vozidlo prešlo 50 až 80 metrov cez priestory vianočných trhov.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

22:22 Kamión je registrovaný na poľskú firmu. Jej majiteľ Ariel Z. dával rozhovor dnes ráno poľskému rádiu TVN24, kde tvrdil, že jeho bratranec na ňom cestuje do Berlína. Ten tam chcel stráviť noc. Ariel Z. si nevie predstaviť, že by bol jeho bratranec takéhoto činu schopný. Je možné, že kamión uniesli.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

22:16 Národnosť mužov polícia stále nezverejnila

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

22:14 Berlinsky primátor ubezpečil obyvateľov, že je situácia pod kontrolou

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

22:03 Nemecká polícia vyzvala občanov, aby nevychádzali z domu a nechodili k miestu činu.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

21:54 Podľa polície je jeden podozrivý zadržaný a druhý podozrivý mŕtvy.

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

21:52 Traja ľudia boli zranení pri streľbe v Zürichu

Kamión, ktorý búral do ľudí MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

21:50 Na mieste incidentu sa stále nachádza desiatka záchranárov, zdravotníkov a hasičov

21:47 Kamión išiel rýchlosťou viac ako 60 km/h.

21:44 Podľa výpovedi svedkov, vozidlo smerujúce na vianočné trhy nespomalovalo

21:42 Ľudia, ktorí utrpeli zranenia boli rozvezení do viacerých nemocníc

21:39 Podľa televíznej stanice n-tv malo nákladné auto poľskú poznávaciu značku

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie
MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

21:36 Na sociálnych sieťach uisťujú ľudía prítomní na mieste svojich príbuzných o tom, že sú v poriadku

21:32 Zranených je okolo 50

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

21:30 Tamojšia polícia uviedla, že incident vyšetrujú ako terorostický útok

21:25 Podľa neoficiálnych informácií je vodič na úteku

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

 

21:22 Oficiálna informácia o útočníkovi nie je známa

21:20 Podľa nemeckého Bildu stúpol počeť obetí na 9

MIMORIADNY ONLINE Nové odhalenie

Počet mŕtvych aj zranených stúpol, nie je uvedený presný počet. Podľa hovorcu polície, ktorého

citovala agentúra DPA, išlo zrejme o útok. Nehoda sa odohrala iba hodinu potom, čo bol ruský veľvylanec zastrelený v Ankare.

 

Incident sa odohral na vianočnom trhu na námestí Breitscheidplatz neďaleko symbolu západnej časti Berlína, pamätného kostola cisára Viliama.

Nákladné vozidlo vošlo podľa denníka Berliner Zeitung cez chodník na trh, kde sa zastavilo tesne pred vianočným stromom. Okolie miesta nešťastia polícia uzavrela.