Bratislava 1. apríla 2019 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)
 
Poslanec Národnej rady Igor Matovič (OĽaNO) uvádza, že aj z pohľadu opozičného politika prezidentský triumf Zuzany Čaputovej nepriniesol iba pozitívne správy a porážku Smeru ako to prezentujú niektorí jeho kolegovia. Matovič upozornil hlavne na to, že voľbami vznikla značná masa občanov, ktorí sa už teraz s názormi liberálnej Čaputovej nestotožňujú. Čaputová si podľa neho musí dať pozor v komunikcácii s týmito ľuďmi, pretože by sa to opozícii mohlo vo voľbách v roku 2020 vypomstiť.

Na snímke poslanec NR SR a predseda strany OĽaNO Igor Matovič

Matovič už po prvom kole volieb prepočítal výsledky z toho pohľadu, že tzv. demokratický tábor po sčítaní hlasov jeho členov dosiahol menej percent ako vo voľbách pred piatimi rokmi (viac v článku).
“V týchto voľbách dramaticky ubudli voliči demokratických kandidátov, a to som za demokrata započítal zradcu Bugára!” Upozornil šéf OĽaNO po prvom kole, v ktorom vyhrala Čaputová so 40,6% a celý demokratický tábor získal spolu len 49,4% hlasov.
Po druhom kole Matovič opäť upozornil na veľkú skupinu nespokojných voličov a tých, ktorí odmietli Čaputovú z Progresívneho Slovenska kvôli jej liberálnym názorom.
“Eufória je za nami, budíček dámy a páni,” upozorňuje Igor Matovič. Dodal, že nie je vďačná rola byť poslom zlých správ, ale napriek tomu, že je 1. apríl a čaká sa skôr sranda a smiech, musí uviesť aj nasledovné skutočnosti:
“Fajn, Zuzana Čaputová je prezidentka. Prezidentský palác sme ubránili. Tešme sa, oslavujeme. Lenže, fakty nepustia a neprekryjeme ich akýmikoľvek víťaznými pokrikmi.”

Po prvé priznáva, že reálne Zuzana Čaputová dokázala získať s vypätím všetkých síl ani nie štvrtinu všetkých voličov.
Faktom je tiež, že Čaputová získala o štvrť milióna menej hlasov, ako získal Andrej Kiska.
Alarmom je takisto to, že k volebným urnám prišlo najmenej voličov v histórii SR.
“Čo to znamená? Že mimoriadne veľa ľudí si myslí niečo iné ako ich prezidentka. Že mimoriadne veľa ľudí necíti, že reprezentuje ich názory. Že mimoriadne hlúpi budeme, ak nám to bude jedno.”
“Keďže si to uvedomujem a som presvedčený, že prezident by mal byť naozaj “nadstranícky” a prezidentom všetkých občanov krajiny, ktorú reprezentuje, som včera x-krát všade opakoval: “Prosím Zuzanu Čaputovú, aby bola prezidentkou všetkých občanov Slovenskej republiky. Aby sa snažila intenzívne komunikovať aj s voličmi Kotlebu, Harabina, Kollára, Smeru, SNS … či nevoličmi. Aby sa snažila pochopiť ich problémy a pomohla hľadať ich riešenia,” pripomenul.
Matovič takisto vyzýva a prosí Čaputovú o to, aby bola mostom medzi liberálmi a kresťanmi, tak, ako nám sľúbila za okrúhlym stolom, ku ktorému sme ju pozvali spolu s Robertom Mistríkom. “Dnes totiž nevyhral liberalizmus, ale spoločné vzopätie liberálov aj kresťanov, ktorí sa nedali zastrašiť.”
“Ak to Zuzana nedokáže a spolu s ľuďmi jej blízkymi budú na týchto jej nevoličov pozerať zvrchu, budeme veľmi nemilo prekvapení vo voľbách parlamentných v marci 2020. Toto je jej najdôležitejšia úloha. Uznávam, že úloha mimoriadne náročná, ale až keď túto zvládne, budeme môcť povedať, že úlohu prezidentky zvládla.”
Matovič tvrdí, že každý politik sa dokáže prihovárať svojim voličom, ale len štátnik dokáže trpezlivo načúvať názorom ľudí, ktorí ho nevolili.”

 
 

 
 
Príspevok “Mimoriadne veľa ľudí si myslí niečo iné ako ich prezidentka a necíti, že reprezentuje ich názory,” upozorňuje Matovič na možnú mobilizáciu pred parlamentnými voľbami zobrazený najskôr Hlavné správy.