Kyjev 3. júna 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Na Ukrajine vybuchla najväčšia bomba za ostatných 5 rokov: Generálna prokuratúra Ukrajiny uznala za nezákonné použitie armády v bojoch na Donbase, pretože je to v úplnom rozpore z Ústavou krajiny. Uviedol to na tlačovej konferencii bývalý náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny generálplukovník Vladimír Zaman, ktorého obvinili z vlastizrady, rozkladu ukrajinskej armády a „odovzdania“ Krymu Rusku. Generála zatkli ešte vo februári, ale pred pár dňami ho pustili na slobodu

Ilustračné foto

Poskytol rozhovory viacerým domácim médiám. Uviedol, že Generálna prokuratúra Ukrajiny vykonala expertízu a zistila, že použitie armády proti civilnému obyvateľstvu je nezákonné a absolútne protirečí ukrajinskej Ústave. Podčiarkol, že súčasné vedenie krajiny pošpinilo jeho meno a česť a prostredníctvom súdov bude bojovať o ich očistenie. Podčiarkol, že je nevinný vo všetkých bodoch obžaloby.

Ukrajinské médiá mimoriadne živo komentujú najnovšie udalosti, ktoré otriasli celou krajinou. V komentároch novinárov a desiatok stoviek ľudí na sociálnych sieťach sa zdôrazňuje ten istý „aktuálny a hlavne včasný objav“: „My sme o tom vedeli 5 rokov, ale nevšímali sme si to a ani neuvedomovali. Použitie armády proti vlastnému ľudu je v rozpore s Ústavou. Ako je možné, že si to 5 rokov nik nevšímal?“ Novinári, analytici a verejnosť vyzývajú, aby boli tvrdo potrestaní všetci „kompetentní“, začínajúc exprezidentom Porošenkom. K „prebudeniu“ došlo po 5 rokoch…

Známa analytička denníka Strana Olesja Medvedevová, ktorá vo svojej pravidelnej relácii „Jasne, zrozumiteľne“ jasne a vtipne hovorí, čo všetko sa deje v rodnej krajine, úplne jasne a zrozumiteľne vysvetlila, že použitie armády proti civilistom je zločin. Prízvukovala, že v súlade s článkom č. 17 Ústavy sa Ozbrojené sily Ukrajiny nemôžu používať proti civilnému obyvateľstvu a nemôžu sa zúčastniť na žiadnom konflikte vnútri krajiny. Na to sú špeciálne jednotky, kukláči, polícia a pod. Ozbrojené sily sa môžu použiť iba v prípade vonkajšej agresie.

Po prvý raz expertíza Generálnej prokuratúry Ukrajiny zistila, že armáda a nezákonné „dobrovoľnícke“ batalióny, ktoré bojujú na Donbase, sú tam protizákonne a páchajú protiústavné zločiny. Na toto zistenie postačilo „iba päť rokov“… Ukrajinský advokát Oleg Životov pre médiá uviedol, že expertíza Generálnej prokuratúry je oficiálny dokument, na základe ktorého možno obviniť každého vojaka, ktorý bojoval na Donbase z viacerých zločinov a odobrať týmto vojakom všetky výhody, zľavy a privilégiá, ktoré im boli udelené ako účastníkom „protiteroristickej operácie“ na Donbase.

Podrobnosti tlačovej konferencie a mimoriadne zaujímavé informácie, ktoré uviedol Vladimír Zaman, našim čitateľom poskytneme zajtra. A zatiaľ… Pre tých, ktorí celkom dobre ovládajú ruštinu, ponúkame vynikajúci, profesionálny a vtipný, ale hlavne veľmi aktuálny komentár Olesi Medvedevovej. Mimoriadne zaujímavé sú aj komentáre divákov pod videom, drvivá väčšina ktorých, prakticky 99 percent odsudzuje použitie armády na Donbase, čuduje sa, že podobný zločin objavili až po 5 rokoch a vyzýva potrestať všetkých vinníkov.

Eugen Rusnák

[embedded content]

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj