Berlín 19. decembra 2016 (HSP/Foto: Twitter/TASR/AP-Michael Sohn) AKTUALIZUJEME

Nákladiak vo vysokej rýchlosti narazil do ľudí na vianočných trhoch na Breitschedplatzi v Berlíne. Najnovšie správy hovoria o 12 mŕtvych a takmer 50 zranených  

Na snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhy 19. decembra 2016 v Berlíne. Na snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vbehlo na preplnené vianočné trhy 19. decembra 2016 v Berlíne.

21:02 K útoku sa prihlásil Islamský štát. K útoku sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Oznámila to dnes tlačová agentúra Amák napojená na IS s tým, že čin vykonal bojovník Islamského štátu.”Osoba, ktorá vykonala útok kamiónom v Berlíne, je vojak Islamského štátu a útok vykonal v reakcii na výzvy zamerať sa na občanov križiackej koalície,” uviedla agentúra Amák.

Jej správa však neobsahuje ďalšie údaje o útoku alebo jeho páchateľovi. Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel to naznačuje, že masaker v Berlíne nebol koordinovaný s vedením IS v Iraku a v Sýrii.

Ak by sa potvrdilo, že čin v Berlíne zorganizoval IS, bol by to najväčší islamistický útok v Nemecku od roku  2011, keď kosovský Albánec Arid Uka, sympatizujúci so salafistami, zastrelil na letisku vo Frankfurte nad Mohanom dvoch amerických vojakov.

20:27 Podozrivého z útokov prepustili. Muž, ktorý bol zadržaný pre podozrenie z útoku, bol prepustený na slobodu a nebol naňho vydaný zatykač. Oznámila to dnes večer Spolková prokuratúra v Karlsruhe. “Doterajšie výsledky vyšetrovania nepotvrdili dôvodné podozrenie zo spáchania tohto činu proti obvinenému,” uviedla prokuratúra v zdôvodnení, pričom tiež spomenula, že očitý svedok nemal podozrivého pri jeho sledovaní po tom, ako vyskočil z nákladiaku, “vždy na očiach”.

17:46 Šiesti mŕtvi sú nemeckí občania. Uviedol to dnes šéf nemeckej polície Holger Münch s tým, že zo 48 ľudí, ktorí pri útoku utrpeli zranenia, bolo dnes 24 prepustených do domáceho ošetrenia.

16:45 Polícia už hovorí o “jednom alebo viacerých páchateľoch”: Páchateľ alebo páchatelia pondelňajšieho útoku na vianočné trhy v Berlíne, pri ktorom zahynulo 12 ľudí a ďalších takmer 50 osôb utrpelo zranenia, môžu byť na úteku, uviedol dnes na tlačovej konferencii v Berlíne šéf nemeckej polície Holger Münch. “Máme vysoký stupeň pohotovosti a pokračujeme vo vyšetrovaní – samozrejme, vo všetkých smeroch,” uviedol Münch. Jeho slová zazneli po tom, ako nemecká prokuratúra vyhlásila, že muž pakistanského pôvodu, ktorého polícia v súvislosti s útokom na vianočných trhoch bezprostredne po jeho uskutočnení zadržala, pravdepodobne nie je jeho páchateľom.

Podľa pôvodných informácií mal za volantom sedieť muž pochádzajúci z Pakistanu alebo Afganistanu, ktorého polícia zadržala. Zadržaného neskôr identifikovali ako 23-ročného Pakistanca Navida B., ten však účasť na útoku od začiatku popiera.

Nemecký generálny prokurátor Peter Frank v súvislosti s jeho zadržaním na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že na potvrdenie skutočnosti, či páchateľom útoku bol alebo nebol spomínaný Pakistanec, je potrebné počkať do dnešného večera. “Musíme si zvykať na myšlienku, že on tým páchateľom nebol,” dodal Frank. Miesto pondelňajšieho útoku dnes navštívila v sprievode spolkového ministra vnútra Thomasa de Maiziera aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá už predtým označila útok za teroristický čin

13:50 Zvrat vo vyšetrovaní! Nemecká polícia zatkla údajne nesprávneho muža v prípade útoku kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne. S odvolaním sa na informácie z prostredia najvyšších miest tajných služieb to dnes napísal denník Die Welt. Skutočný vinník má byť stále na slobode a ozbrojený

13:10 23- ročný muž, ktorého nemecké úrady podozrievajú z útoku kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne, svoju vinu vytrvalo popiera, ako aj akúkoľvek spojitosť svojej osoby s týmto činom. S odvolaním sa na informácie z prostredia bezpečnostných zložiek to napísala agentúra DPA.

11:20 Nemecké bezpečnostné zložky konečne identifikovali zadržaného podozrivého. Je ním utečenec Navid B., ktorý používal aj dve ďalšie prezývky podobné zverejnenému menu Navid B. S odvolaním sa na informácie získané z bezpečnostných kruhov to dnes napísala agentúra DPA. Totožnosť podozrivého zverejnil dnes tiež nemecký denník Die Welt. Denníky Bild a Welt uvádzajú, že pochádza z Pakistanu.

Navid B. sa údajne narodil 1. januára 1993 v pakistanskom meste Turbat, píše Die Welt. Cez hraničný priechod v Bavorsku mal na územie Nemecka vstúpiť 11. februára tohto roka. Polícia ho zatiaľ ako podozrivého islamistu neevidovala. Denník Bild však píše, že sa o ňom vedelo pre menej závažné trestné činy ako o drobnom kriminálnikovi. O aké “malé delikty” malo ísť, nie je bezprostredne známe. DPA ďalej píše, že muž sa zdržiaval v utečeneckej ubytovni na bývalom berlínskom letisku Tempelhof. Tento areál dnes nadránom prehľadali špeciálne jednotky nemeckej polície SEK.
O aké doklady alebo informácie sa polícia pri stanovení totožnosti podozrivého oprela, nie je známe. Médiá už skôr informovali, že mladík používal viacero falošných identít.

10:40 Mŕtvy 37-ročný poľský vodič, ktorého spočiatku médiá dávali do priameho súvisu s teroristickým útokom a ktorého telo sa našlo v kamióne, zahynul na následky bodných rán. Skutočný páchateľ, 23-ročný utečenec, ho mal dobodať ešte pred útokom na ľudí. Vozidlo uniesol počas toho, ako kamión smeroval s nákladom oceľových nosníkov z Talianska do Berlína, ako povedal bratranec poľského vodiča Ariel Zurawski. Kamión mal pre oneskorenie dodávky parkovať v Berlíne do dnešného dňa. Medzitým začali niektoré médiá šíriť nepotvrdenú informáciu, že kamión bol unesený už v Poľsku, čo však nedáva veľký zmysel, nakoľko páchateľ žil v Berlíne v jednom z utečeneckých centier.

10:00 Páchateľ mohol prísť do Nemecka z Afganistanu alebo Pakistanu tzv. balkánskou migračnom trasou, uvádzajú nemecké bezpečnostné zdroje. Jeho vek je značne mladý, mal sa narodiť v roku 1993.

Príslušníci špeciálnej policajnej jednotky SEK dnes ráno prehľadali hangáre na bývalom berlínskom letisku Tempelhof. V jeho areáli sa nachádza najväčší tábor pre utečencov v Berlíne. Podozrivý totiž zrejme býval v niektorom z berlínskych utečeneckých táborov. Polícia vypočula štyroch mladíkov z hangára č. 6, nikoho však nezadržala, povedal hovorca úradu pre utečenecké záležitosti Sascha Langenbach. Na operácii, ktorá sa začala o 03.00 h nadránom, sa zúčastnilo približne 250 policajtov. Počet nasadených príslušníkov následne znížili. Operácia mala pokojný priebeh. Zásah sa skončil približne o 08.00

7:40 Nemeckí vyšetrovatelia “pracujú s predpokladom”, že páchateľ, ktorý v pondelok večer vošiel s neosvetleným kamiónom na vianočné trhy v berlínskej štvrti Charlottenburg, tak urobil zámerne. Informovala o tom dnes ráno miestna polícia, ktorá zároveň vyslovila podozrenie, že išlo o teroristický útok. Mŕtvy muž, ktorého našli v kabíne kamiónu a ktorý bol poľský vodič, v čase incidentu vozidlo už určite neriadil.

5:00 Správy o identite útočníka sa neustále rôznia, podozrivý sa vraj nevyjadruje jasne. Najnovšie informácie hovoria, že je pôvodom Afgánec a do Nemecka prišiel ako utečenec vo februári 2016.

20. 12. 2016 3:35 Útoky v Ankare a Berlíne podľa Trumpa dokazujú, že sa situácia ohľadne terorizmu zhoršuje. “Civilizovaný svet musí zmeniť svoje myslenie,” napísal novozvolený prezident USA na Twitteri, pričom odsúdil “desivý teroristický útok” kamiónom na vianočný trh v Berlíne, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 48 zranených. Trump pripísal zodpovednosť za útok extrémistom z takzvaného Islamského štátu (IS) a iných islamistických zoskupení, ktorí podľa neho “neustále masakrujú kresťanov…, čo je súčasťou ich globálneho džihádu”.

23:35 Denník Die Welt najnovšie uvádza, že v pôvode podozrivého sa zmýlili. Podozrivý má byť Pakistanec.

23:26  Nemecký denník Die Welt píše, že zadržaný muž je čečenského pôvodu. Národná kriminálna polícia (LKA) vyhlásila, že mŕtvy pasažier kamiónu umrel buď počas incidentu, alebo bol zastrelený útočníkom pred tým.

23:10 Nemecký prezident: Cítim hlbokú sústrasť a súcit s rodinami a blízkymi obetí.

23:00 Podľa viacerých zahraničných médií Islamský štát oslavuje smrť deviatich Berlínčanov a hoci v tom berlínska polícia ešte nemá jasno, o incidente prívrženci IŠ hovoria ako o “útoku”.

22:50 Berlínska polícia vydala vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že tento incident mohol byť “útok alebo nehoda”. “Ešte nemáme jasné indície ani na jeden ani na druhý smer”, povedal hovorca, pričom uistil, že teraz je situácia bezpečná.

22:35 Poliak Ariel Zurawski, ktorému patrí nákladiak, povedal pre poľský televízny kanál TVN24, že s vodičom kamiónu, ktorý bol jeho bratrancom, stratil kontakt okolo obeda miestneho času. Zurawski sa nazdáva, že jeho bratranec tento čin nemohol spáchať a že najpravdepodobnejšie je, že bol unesený. Túto verziu by potvrdzovalo aj najnovšie zadržanie podozrivého, ktorého polícia drží vo vyšetrovacej cele a jedna mŕtva osoba (pravdepodobne bratranec majiteľa) nájdená v nákladiaku.

22:28 Televízia ZDF uviedla, že nákladiak má poľské evidenčné číslo. Je možné, že mŕtva osoba, ktorá sa našla v nákladiaku a o ktorej informovali médiá, je pôvodný vodič nákladiaku, ktorého útočník zneškodnil za účelom masakru.

22:00 Polícia údajne zadržala možného útočníka. Podozrivého majú vo vyšetrovacej cele v blízkosti parku Tiergarten, pod ktorý spadá aj Berlínska zoo. Polícia sa nazdáva, že podozrivý naviedol nákladiak do davu ľudí.

21:57 Polícia vo svojom tweete prosí občanov Berlína, aby ostali doma a aby nešírili dohady o tomto útoku.

21:55 Podľa portálu Breitbart sa v nákladiaku našla jedna mŕtva osoba. 

Na snímke hasiči nakladajú do sanitky zranenú osobu po tom čo nákladiak vo vysokej rýchlosti narazil do davu ľudí na vianočných trhoch v BerlíneNa snímke hasiči nakladajú do sanitky zranenú osobu po tom, čo nákladiak vo vysokej rýchlosti narazil do davu ľudí na vianočných trhoch v Berlíne

21:50 Polícia: Zatiaľ nemôžeme potvrdiť, že sa jedná o teroristický útok. Napriek vyjadreniu polície viaceré médiá tvrdia, že prvé známky vyšetrovania poukazujú na motív terorizmu.

21:48 Očitý svedok pre CNN uviedol, že nákladiak išiel rýchlosťou minimálne 65 km/hod a že vodič nepreukazoval žiadne náznaky spomaľovania. Útočník si vybral strategický čas, ľudia sa práve vracali z práce a mnohí z nich boli s deťmi na nákupoch. Ulice pešej zóny boli preplnené.

Najmenej deväť osôb zahynulo a množstvo ďalších dnes utrpelo zranenia po tom, ako nákladné auto vošlo na preplnené vianočné trhy v nemeckej metropole Berlín. Informovala o tom na Twitteri tamojšia polícia, ktorá ďalej uviedla, že incident vyšetruje ako teroristický útok.

K útoku došlo dnes večer neďaleko Pamätného kostola cisára Wilhelma. Denník Berliner Morgenpost s odvolaním sa na hovorcu hasičov napísal, že zranených je okolo 50 ľudí.

Nákladiak zišiel z cesty a vtrhol do pešej zóny. Po tom, čo zmietol ľudí, zanechal za sebou zmasakrované telá a zničené stánky. Útočníkovi sa údajne podarilo ujsť z miesta činu. Polícia ešte nepozná motív páchateľa. Sky News citujúc niektoré nemecké médiá však už tvrdí, že “prvé náznaky z vyšetrovania poukazujú na teroristický útok”.

Prvé zábery z miesta útoku:

Video po útoku: Nie je vhodné pre slabšie povahy

Na snímke hasiči stoja vedľa poškodeného nákladného auta, ktorým útočník vrazil do nič netušiacich ľudí

Na snímke hasiči nakladajú zranenú osobu do sanitky

Na snímke sanitky prichádzajú po tom, čo nákladné auto vrazilo do davu ľudí

Policajti hliadkujú na vianočných trhoch po tom, ako nákladné auto vošlo na preplnené vianočné trhy 19. decembra 2016 v Berlíne.