Moskva 25. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petros Karadjias)

Ruské dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci sa dnes niekoľko minút po štarte z prímorského letoviska Soči zrútilo do vôd Čierneho mora. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany

Ilustračné fotoIlustračné foto

Stroj, ktorý patril priamo rezortu obrany, viezol Alexandrovovcov na koncert na ruskej vojenskej základni v Sýrii, spresnilo ministerstvo. Na palube lietadla, ktoré zmizlo z obrazoviek radarov chvíľu po vzlete, bolo dovedna 84 cestujúcich a osem členov posádky.

Záchranné a pátracie tímy našli jeho úlomky približne 1,5 kilometra od pobrežia v hĺbke 50-70 metrov pod hladinou. O prípadných preživších sa zatiaľ nikto nezmienil, píše agentúra AP.

Medzi cestujúcimi bolo aj deväť ruských novinárov vrátane televízneho štábu stanice Prvý kanál.

Záchranné práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu a prezident Vladimir Putin je o udalosti priebežne oficiálne informovaný.

Tupolev Tu-154 je trojmotorové prúdové lietadlo vyvinuté začiatkom 70. rokov 20. storočia, ešte v sovietskom období.

10:56 Popredný sólista Vadim Alexandrov Ananiev okomentoval v rozhovore pre RT tragédiu, ktorá stála životy jeho kolegov.

“Stále neverím”

10:47 Ministerstvo obrany uviedlo, že preživších haváriu v oblasti niet.

10:43 Navigátor lietadla ministerstva obrany Tu 154, ktoré sa zrútilo neďaleko Soči podplukovník Alexander Petukhov bol členom posádky v roku 2011, ktorej sa podarilo pristáť s pokazeným lietadlom. Informáciu zverejnili členovia “Forumavia.

10:43 Elizaveta Glinková 8. decembra na odovzdávaní cien v Kremli.

10:40 Vojenská prokuratúra v spolupráci s komisiou Ministerstva obrany Ruskej federácie začala kontrolovať prípravu letu Tu-154.

10:25 Ministerstvo obrany spresnilo, že na palube lietadla bolo 93 ľudí.

10:17 MAK sa nebude podieľať na vyšetrovaní príčin katastrofy.

Vyšetrovanie príčin dopravných nehôd lietadiel určených na vojenské účely, vrátane prepravy cestujúcich a tovaru, ale patriacich pod ministerstvo obrany, pôsobiacich v stave ministerstva obrany, bude aj vyšetrovať ministerstvo obrany,” – informovali na ruskom ministerstve obrany.

10:10 Zdroj zo záchrannej služby hlási objav prvých piatich tiel obetí.

10:08 Podľa ministerstva obrany, lietadlo zmizlo z obrazoviek radarov 2 minúty po štarte.

10:04 Fond “Spravedlivaja pomošč” potvrdil, že Elizaveta Glinková (Doktor Lisa) bola na palube lietadla.

10:00 Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril sústrasť rodinám a priateľom zabitých pri havárii Ministerstva obrany Tu-154 lietadlo v Soči.

9:53 Ministerstvo obrany objasnilo, že posledná oprava lietadiel, ktoré bolo vyrobené v roku 1983,prebehla v decembri 2014.

9:48 Putin nariadil Medvedevovi vytvoriť zvláštnu komisiu na vyšetrenie pádu lietadla TU – 154

9:45 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že lietadlo riadil skúsený pilot prvej triedy.

“Lietadlo Tu-154 ruského ministerstva obrany – vojenské transportné lietadlo pilotoval skúsený pilot Roman Alexandrovič Volkov. Roman Volkovpilot prvej triedy. Celkové mal nalietané – viac ako tri tisícky hodín, informovala agentúra.

Video z miesta pádu lietadla:

9:30 Na vyhľadávacej operácie pri čiernomorskom pobreží Soči sa podieľajú štyri lode a päť vrtuľníkov.