Praha 26. októbra 2017 (HSP/Foto:Twitter)

Český prezident Miloš Zeman minulý týždeň počas tlačovej konferencie vytiahol na novinárov drevenú maketu ruského samopalu Kalašníkov. Týmto činom zaujal aj zahraničné médiá.

Na snímke český prezident Miloš Zeman

Americký denník The Washington Times prirovnáva Miloša Zemana k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, obaja sú obvinení z väzieb s Ruskom, hľadajú spôsoby ako neprijímať utečencov, a obaja vyhlásili de facto vojnu médiam.

Počas minulého piatku, v deň českých parlamentných volieb však povýšil Zeman svoj odpor voči novinárom na novú úroveň. Na tlačovej konferencii zodvihol falošný drevený samopal Kalašníkov, s nápisom ”Na novinárov”, namiesto zásobníka mal tento samopal Becherovku. Denník The Washington Times píše, že Zeman týmto činom preukázal ”otvorené nepriateľstvo”.

Tento samopal dostal Zeman počas návštevy západných častí Českej republiky. Prezident ktorý je známy tým, že si pri novinároch servítku pred ústa rozhodne nedáva, sa pravdepodobne rozhodol tento samopal ”používať”.  Americký denník informuje, že český prezident pre miestne média povedal, aby sa dobre pozreli na nadpis.

Skupiny pre ľudské práva rýchlo odsúdili Zemanov čin, ako ”skrytú” hrozbu pre novinárov, ktorí sa zúčastnili spomínanej konferencie, tá sa uskutočnila len iekoľko dní po tom, ako bol bombou v aute zabitý novinár na Malte. Incident sa objavil na predných stranách celého kontinentu a vyvolal pobúrenie nad pokusmi vlád o obmedzenie slobody tlače na Malte a inde. 

”Česká republika je stále považovaná za držiteľa slobodnej tlače od spoločnosti Freedom House…Vo svojom najnovšom hodnotení Freedom House varoval, že politici niekedy zaujímajú nepriateľskú rétoriku voči médiám, ale tiež uviedla, že fyzické útoky a obťažovanie zamerané na mediá alebo novinárov sú zriedkavé,” píše The Washington Times.

Piatkový incident znamená nový nízky bod vo vzťahoch medzi médiami a českou hlavou štátu, ktorá sa do konfliktu s novinármi dostáva často. Objavujú sa však aj názory, ktoré na vnímajú celú malú ”hystériu” okolo piatkového incidentu ako zbytočne nafúknutú v snahe uškodiť Milošovi Zemanovi, ktorí nevyhovuje viacerým politikom hlavne kvôli jeho postoju k Rusku či k migrácii.

Samuel Poništ

Príspevok Miloš Zeman znovu zaujal zahraničné médiá, dôvodom je vytiahnutie samopalu na novinárov zobrazený najskôr Hlavné správy.