Miloš Zeman potvrdil aj predstaviteľom hnutia STAN svoj už avizovaný postup

Praha 16. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Prijatím predstaviteľov Starostov a nezávislých (STAN) na zámku v Lánoch zakončil vo štvrtok český prezident Miloš Zeman sériu rokovaní s vedúcimi zástupcami politických strán a hnutí, ktoré budú mať zastúpenie v novozvolenej Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR.
Na snmke český prezident Miloš Zeman

Najvyšší český predstaviteľ aj pri tejto príležitosti zopakoval, že poverí Andreja Babiša opätovne zostavením vlády aj v prípade, že by jeho vláda pri prvom pokuse nezískala potrebnú dôveru poslancov. Babiša, ako konštatoval Zeman, nemožno obísť vzhľadom na jeho dominantný podiel na volebnom triumfe hnutia ANO.
Vyplýva to z informácií o priebehu schôdzky, ako ich sprostredkovali pre české médiá predseda hnutia STAN Petr Gazdík a šéf jeho poslaneckého klubu Jan Farský, ktorých prezident vo štvrtok prijal v Lánoch.
Podľa Gazdíka by situáciu odblokovalo, ak by sa premiérom stal namiesto Babiša niekto iný. “Je evidentné, že ak by to bol iný kandidát ANO, mohla by vzniknúť koalícia na pôdoryse tej starej (ANO-ČSSD-KDU-ČSL – pozn. TASR),” cituje lídra STAN internetový server iDNES.cz.
Českomoravskí komunisti z KSČM, ktorí zvažujú toleranciu Babišovej menšinovej vlády, odovzdali hnutiu ANO svoje podmienky pre takýto postup. Oba subjekty sa medzičasom dohodli, že ANO podporí lídra KSČM Vojtěcha Filipa ako kandidáta na jedného z podpredsedov snemovne a súčasne umožní komunistom nominovať šéfa rozpočtového výboru, zrejme pre Miloslavu Vostrú.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)