Londýn 3. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Oded Balilty)
 
Milióny libier z prostriedkov daňových poplatníkov Spojeného kráľovstva vynaložených na pomoc Palestínčanom smeruje aj na financovanie škôl, ktoré vyučujú učebné osnovy podporujúce mučeníctvo a džihád proti Izraelu

Ilustračné foto

Britský minister pre medzinárodný rozvoj Alistair Burt vo svojich odpovediach v parlamente potvrdil, že peniaze britských daňových poplatníkov financujú mzdu približne 33 000 učiteľov, ktorí používajú nové učebné osnovy.
Minulý týždeň Burt povedal, že “všetky tieto školy [v palestínskej samospráve] na Západnom brehu používajú revidované študijné plány pre rok 2017. Verejní zamestnanci a učitelia sú financovaní najmä zo zdrojov Spojeného kráľovstva,” uviedol v nedeľu Times, a dodal, že na podporu Palestínčanov sa minulo už 20 miliónov libier (24,6 milióna amerických dolárov).
Študijný materiál zo škôl v Palestíne údajne tlačí deti k násiliu, objasnil Inštitút pre monitorovanie mieru a kultúrnej tolerancie v školskom vzdelávaní (IMPACT-se) v októbri 2017. Uviedol, tiež že školský program nielen démonizoval Izrael ako štát, ale aj “dôvody vojny. ”
“Učebné osnovy vyvíjajú tlak na mladých Palestínčanov, aby mali blízko ku násilným činom rozsiahlym a sofistikovaným spôsobom,” napísal IMPACT. “Diskusia je formulovaná z hľadiska nacionalistického a náboženského mučeníctva vo viacerých učebniciach literatúry, histórie a náboženstva.” Správa poskytuje množstvo obrázkov podporujúcich toto tvrdenie. Opisuje, ako násilie preniklo dokonca i do učebníc fyziky.
“Učebnica učí Newtonovu gravitačnú teóriu prostredníctvom obrazu chlapca, ktorý sa zameriava na vojakov, vysvetľuje silu, hmotnosť a pevnosť v ťahu,” píše sa v správe. “Učebnica fyziky učí kruhový pohyb prostredníctvom použitia práporu v inom konflikte s vojakmi IDF.”
Ďalšia učebnica zobrazuje deväťročné deti ako mučeníkov. Študenti na obrázku sa pozerajú na prázdny stôl svojho priateľa so znamením “mučeník”. Báseň v knihe histórie vyzýva na násilný odpor proti Izraelu: “Sľubujem, že obetujem svoju krv, aby som nasýtil zem veľkorysého a odstránil uzurpátora z mojej krajiny.”
Samovražedné sklony sú tiež všeobecne povzbudzované. “Pitie šálky horkosti so slávou je oveľa sladšie ako príjemný dlhý život sprevádzaný ponižovaním.” Mučeníctvo a džihád sú “najdôležitejšími významami života”, tvrdí jedna učebnica v arabskom jazyku.
“Položiť život, obetovať sa, bojovať, džihád a boj sú najdôležitejšie významy života, najmä pre ľudí trpiacich obliehaním, potláčaním, obťažovaním,” hovorí ďalšia kniha.
Palestínske úrady predstavili v auguste nové učebné osnovy pre ročníky 5-11. Je to prvá úplná reforma palestínskych učebných osnov od roku 2000.
Poslanec Joan Ryan kritizuje financovanie palestínskych škôl, ktoré používajú kontroverzné učebné osnovy. “Je absolútne závratné, že peniaze daňových poplatníkov Spojeného kráľovstva pomáhajú podporovať výučbu osnov, ktoré podnecujú násilie a terorizmus a šíria antisemitizmus,” povedala pre Sunday Times. “Vláda musí bezodkladne pozastaviť všetku pomoc palestínskej samospráve, kým sa nezaviaže na veľké revízie týchto učebných osnov.”
Oddelenie pre medzinárodný rozvoj uviedlo vo vyhlásení pre médiá: “Naša podpora pomáha približne 25 000 mladým Palestínčanom chodiť pravidelne do školy.” Britská vláda dôrazne oficiálne odsudzuje všetky formy násilia a podnecovania k násiliu.
 
Príspevok Milióni libier smerujú aj na učebné osnovy podporujúce mučeníctvo a džihád zobrazený najskôr Hlavné správy.