New York 20. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Gian Ehrenzeller)
 
Zakladateľ spoločnosti Microsoft a druhý najbohatší človek súčasnosti, Bill Gates varuje pred dôsledkami prudkého nárastu predovšetkým africkej populácie v nasledujúcich desaťročiach. Povedal to pre britský denník The Guardian.

Na snímke americký miliardár Bill Gates

Gates v rozhovore povedal, že západné krajiny by mali naďalej posielať rozvojovým krajinám humanitárnu pomoc a pracovať na zlepšení tamojších podmienok. Dodal, že je pri tom potrebné spolupracovať aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
“Stabilita Afriky má obrovský vplyv na celý svet,” povedal. Práve preto na africký kontinent mieri až polovica všetkých peňazí Gatesovej nadácie, do ktorej prispieva aj miliardár Warren Buffett. V jej fonde je v súčasnosti približne 50 miliárd dolárov.
Podľa výsledkov jeho prieskumov ku koncu 21. storočia na svete pribudnú štyri miliardy ľudí, z toho tri miliardy sa má narodiť v Afrike. “Afrika musí zoštvornásobiť produkciu svojho poľnohospodárstva, aby sa uživila. To je veľmi skľučujúce,” upozornil miliardár.
Napriek tomu vidí v budúcnosti aj optimizmus. Ako dôkaz, že je výrazné zlepšenie podmienok v rozvojových krajinách možné, uvádza príklad Indie, kde dnes do škôl dochádza 97 percent detí, zatiaľ čo pred 18 rokmi to boli len asi štyri pätiny. A zlepšenie je z dát zrejmé prakticky po celom svete. Stabilne napríklad klesá podiel ľudí žijúcich v extrémnej chudobe.
Zodpovednosť za Afriku však nepripisuje len Západu. Gates sa čuduje nad tým, prečo africkí politici vo svojich programoch neriešia napríklad otázky zdravotníctva, ale namiesto toho sa uchyľujú k témam náboženstva a etnicity.
Pre Afriku je nepostrádateľná západná pomoc, myslí si. Gates pripomína prínos Veľkej Británie, ktorá v minulosti poskytla peniaze na vakcíny proti zápalu pľúc a hnačkovým ochoreniam, čo zachránilo viac ako desať miliónov ľudí.
 
O akú humanitárnu pomoc ide v skutočnosti?
Koncom augusta sme informovali o iniciatíve kresťanských aktivistov v Afrike, ktorí pripravili video o tom, ako im Západ prostredníctvom svojich miliárd dolárov a eur “pomáha”. Vyspelé svetové ekonomiky investujú miliardy do afrického kontinentu, pričom veľká časť “pomoci” smeruje do zdravotníctva, kde je prioritou tzv. reprodukčné zdravie, súčasťou ktorého sú podľa západnej filozofie aj potraty. Tu však nadšenie Afričanov končí, a mnohí hovoria o tom, že svet takýmto spôsobom doslova “ničí Afriku,” ako to zaznieva aj v dokumente organizácie Strings Attached.
V dokumente sa uvádza, aké obrovské sumy v poslednej dobe investujú vlády a medzinárodné organizácie na “reprodukčné zdravie” v Afrike. Kanadská vláda poskytla 650 miliónov dolárov v priebehu troch rokov na “sexuálne a reprodukčné zdravie pre ženy v Afrike”. Nadácia Billa Gatesa a jeho manželky Melindy navýšila svoje príspevky v rámci projektov plánovaného rodičovstva o 560 miliónov dolárov do roku 2020. Podobne vláda Veľkej Británie už 20 rokov podporuje reprodukčné zdravie v Afrike sumami v celkovej hodnote viac ako 150 miliónov libier. Ide o programy plánovaného rodičovstva a bezpečných pôrodov.

 
 
 
Príspevok Miliardár Bill Gates varuje pred dôsledkami prudkého nárastu africkej populácie, hovorí o “skľučujúcej budúcnosti” zobrazený najskôr Hlavné správy.