Prešov 18. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Prešovský samosprávny kraj (PSK) potrebuje novú energiu a spoluprácu. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede Milan Majerský, kandidát na predsedu PSK za koalíciu KDH, SaS, OĽaNO, NOVA a primátor Levoče. Silnú podporu pociťuje zo strany krajského mesta Prešov, lebo v jeho volebnom tíme je prešovská primátorka Andrea Turčanová a krajské mesto má byť podľa neho lídrom kraja.
Na snímke primátor mesta Levoča, kandidát na predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský

Majerský prehlásil, že za ním stoja aj koaliční partneri a podporuje ho vyše 100 starostov a viac ako desiatka primátorov miest Prešovského kraja. Považuje to za veľmi dobrý základ na rozvinutie spolupráce do ďalších rokov. Ak vyhrá voľby, chce okresom, mestám a obciam pomáhať v ich rozvoji v najbližšom volebnom období.
“Prešovský samosprávny kraj a krajské mesto má byť takou pumpou, takým srdcom, ktoré pumpuje život do ostatných častí samosprávneho kraja a do ostatných miest a ostatných obcí. Takým životom sú predovšetkým cesty, investori a vtedy vidíme, že jednak do kraja prichádzajú noví ľudia, naši neodchádzajú, lebo tu majú svoje miesto, svoje domovy, svoje rodiny a svoju prácu v kraji. A toto je základný predpoklad na to, aby tento kraj bol dobre rozvinutý a slúžil ľuďom, ktorí v ňom žijú,” povedal Majerský.
Prešovská primátorka Andrea Turčanová (KDH) verejne podporila kandidatúru Majerského na predsedu prešovského VÚC. “Spoluprácu mesta a kraja potrebujeme všetci, pretože Prešovský kraj je rozlohou najväčší, prírodnými krásami najkrajší, ale zároveň aj najchudobnejší. Naši ľudia, mladé mozgy odchádzajú za prácou ďalej, my máme takmer 10,5-percentnú nezamestnanosť a práve preto potrebujeme tieto veci riešiť a zmeniť,” povedala na spoločnom brífingu Turčanová. Zdôraznila, že voľby sú tým správnym časom, kedy túto zmenu môžu voliči urobiť a veľmi veľa starostov a primátorov Prešovského kraja takúto zmenu očakáva a podporuje. Turčanová sa o Majerskom vyjadrila, že “je veľmi schopný primátor a bude aj skvelý župan”.
Predsedom PSK chce byť aj František Bednár z Popradu (Nezávislosť a Jednota), Pavol Gašper z Popradu (nezávislý), Ján Garaj z Prešova (nezávislý), Andrej Gmitter z Bardejova (nezávislý), súčasný predseda PSK Peter Chudík zo Záborského (Smer-SD), Eduard Markovič z Popradu (nezávislý), Jozef Mihalčin z Vranova nad Topľou (ĽSNS), František Oľha z Prešova (Šanca), Miroslav Škvarek zo Svitu (SNS) a Jozef Šváč z Prešova (Nový parlament).
Kandidát Milan Šteiner z Prešova (Strana zelených Slovenska) v pondelok 16. októbra oznámil na tlačovej besede, že sa svojej kandidatúry vzdáva v prospech Garaja.
Funkciu predsedu VÚC v Prešovskom kraji doteraz vykonával len súčasný predseda PSK Peter Chudík (Smer-SD), ktorý vedie samosprávny kraj 16 rokov, od vzniku krajských samospráv.