Nitra 6. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR-Henrich Mišovič)

Milan Belica, súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, opätovne kandiduje na post župana. Na čele kraja stojí od roku 2001. V aktuálnych novembrových voľbách má podporu trojlístka vládnych strán Smer-SD, SNS a Most-Híd.
Belica sa narodil v roku 1950 v Zlatých Moravciach. Pôsobil na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre ako prodekan. Následne bol v rokoch 1997 – 1998 generálnym riaditeľom Poľnobanky, a.s., Bratislava, v rokoch 1998 – 2000 bol členom predstavenstva Poľnobanky. Je ženatý, má dve deti.
Pre Hlavné správy ozrejmil, čo ho podnietilo k opätovnej kandidatúre, ako aj svoj postoj k výzvam na odstúpenie.

Na snímke Milan Belica

Čo vás podnietilo, že ste sa rozhodli kandidovať na post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja?
Som presvedčený, že najlepšou odpoveďou na túto otázku sú výsledky, ktoré kraj pod mojím vedením dosiahol. Či to už zoberieme za celé moje obdobie vo funkcii predsedu NSK alebo za toto ostatné volebné obdobie.
Nitriansky kraj, ktorý bol na začiatku existencie regionálnych samospráv spolu s Košickým krajom najzaostalejší, sa postupne vypracoval na dlhodobo najlepšie hospodáriaci  kraj v rámci celého Slovenska. Vypovedajú o tom nie sú štatistiky NSK, ale analýzy uznávaného nezávislého ekonomického inštitútu INEKO, podľa ktorých má NSK dlhodobo najlepšiu finančnú kondíciu, a ako jediný kraj dosahuje rating nad 5 bodov z možných 6. Znamená to, že najzodpovednejšie zo všetkých krajov nakladá s majetkom obyvateľov kraja, ktorý dostal od nich do správy a ktorý kraj v tomto volebnom období zveľadil z 310 miliónov eur v roku 2013 na súčasných 348 miliónov eur.

Kto bude financovať vašu kampaň a koľko chcete na ňu minúť?

Kampaň si financujem ja, politické strany, ktoré ma podporujú, a moji  sympatizanti. Hovoriť o sume je predčasné.

Čo hodnotíte v Nitrianskom kraji za najpálčivejší problém, ktorý je potrebné akútne riešiť?

Mám dve priority: dopravu v najširšom slova zmysle a ďalší rast kvalifikovanej pracovnej sily, teda výchovu mladých odborníkov cez systém duálneho vzdelávania tak, aby absolventi našich stredných škôl mali hneď po skončení štúdia možnosť zamestnať sa vo firmách, kde majú odborný výcvik a nemuseli odchádzať za prácou do zahraničia. Na druhej strane sa takto obmedzí prílev zamestnancov z iných krajín.

Čo považuje za svoju výhodu oproti ostatným kandidátom?
Skúsenosti a výsledky, o ktorých som už hovoril. Navyše manažérsku prax aj mimo funkcie predsedu NSK.

Na ktorého kandidáta nazeráte ako na svojho najväčšieho súpera a prečo?
Ako som sa už opakovane mediálne vyjadril, vždy som mal a mám rešpekt pred každým z protikandidátov, no žiadnym z nich sa nezaoberám. S výnimkou situácií, keď musím reagovať na nepravdivé informácie.

Mnohí kandidáti na post predsedu poukazujú na vašu zodpovednosť za aktuálny stav Nitrianskeho samosprávneho kraja. Aký je váš postoj k ich kritike, ktorá sa týka aj nárastu extrémizmu?

Ak myslia na moju zodpovednosť za výsledky v oblasti hospodárenia, ktoré sú najlepšie zo všetkých samosprávnych krajov na Slovensku, potom je to skôr kompliment. A pokiaľ ide o vyfabulované zámery, k tým sa nebudem vyjadrovať.

Objavili sa aj výzvy k stiahnutiu vašej kandidatúry. Uvažujete o tom?
Nik ma oficiálne nevyzval na stiahnutie kandidatúry. A nie je na to ani dôvod.

Portál Nitralive.sk zverejnil anketu, v ktorej ste aktuálne na 4. mieste. Budete cez niektorú z agentúr uskutočňovať svoj vlastný prieskum, aby ste zistili postoj občanov?
Pre mňa sú relevantné prieskumy verejnej mienky profesionálnych agentúr. Áno, aj strany, ktoré ma podporujú, majú taký prieskum, ale je zatiaľ pre naše účely. Ak to bude aktuálne, oboznámime s ním aj verejnosť.