Hunning 12. decembra 2016 (HSP/Foto:Pixabay)

Francúzsko vo všeobecnosti veľmi nepozná tradíciu sv. Mikuláša, ktorý nosí deťom sladkosti, tak, ako je to u nás. Výnimkou je región Alsaska, kde návšteva Mikuláša je veľmi starou a silnou tradíciou. Postava Mikuláša, ktorý navštevuje deti v školách a v škôlkach, kde ho deti už netrpezlivo očakávajú, predznamenáva skorý príchod Vianoc.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Tento rok však deti v škôlke “Lienka” a “Sedmikráska” v oblasti Hunning, zažili veľké sklamanie, pretože očakávaný hosť dostal “zákaz vstupu” od vedenia inštitúcie. Riaditeľky škôlok oznámili rodičom, že tento rok sa oslava Mikuláša konať nebude, odvolávajúc sa pritom na sekularizmus, kedže sv. Mikuláš je náboženská postava.

Ako informuje  server L´observatoire de la Christianophobie, deti boli veľmi sklamané a rodičov toto rozhodnutie vedenia rozzúrilo a svoje rozhorčenie dali najavo aj starostovi mesta Jean-Marc Deitchamannovi a zástupkyni pre oblasť školstva Clarisse Guerné. Starosta aj zástupkyňa sa postavili na stranu rodičov a riaditeľkám uvedených škôlok poslali list, v ktorom vyjadrujú svoju nespokojnosť s prijatým opatrením.

V liste sa píše: “Od veľmi rozhnevaných rodičov sme sa dozvedeli, že ste sa rozhodli, bez predchádzajúceho upozornenia, zrušiť príchod sv .Mikuláša, patróna školákov, v rámci “rešpektu k sekularizmu”. Sme prekvapení a sklamaní týmto rozhodnutím, ktoré sa týka iba týchto dvoch škôlok v Hunningu. Všetky ostatné škôlky v mestách a dedinách v okolí aj naďalej príchod sv. Mikuláša oslavujú a Vaši nadriadení nám potvrdili, že popud na zrušenie podujatia nepochádzal od nich…“

Predstavitelia radnice ďalej pokračujú: “Ako všetky tradičné sviatky, aj sv. Mikluáš vytvára cenné sociálne väzby, najmä v období, kedy sa ťažko budujú. Jeho zrušením stigmatizujete časť populácie, ktorá vo väčšine nič nežiadala. Nie je vaším poslaním skôr než dávať dôvod prejavom sektárskeho sekularizmu, sprevádzať a vysvetľovať tým veľmi málo ľuďom, ktorí sú šokovaní touto tradíciou a tým im uľahčiť ich integráciu?“…

Katarína Hanzlíková